V paměti si Jiřího Laštovku vybavil elitní český fotograf Tomki Němec (57), který byl svého času také osobním fotografem Václava Havla (†75). „Nějak mi vrtalo v hlavě, kde jsem to jméno už viděl,“ uvádí Němec na facebooku k aktuální kauze. „Tenhle agresivní týpek, co před několika dny praštil ženu a shodil ji na zem a vyhrožoval, mne obtěžoval v soukromých emailech už v roce 2016,“ líčí dále a zveřejňuje úryvky z jejich dřívější komunikace.

»Vychca…j kriminálník a ku**vník«

Laštovkovi tehdy Němec padl do rány zejména kvůli Václavu Havlovi, na kterého měl tehdy pořádně spadeno. „Kdyby jste byl sečtělý, tak by jste se dočetl, jaký to byl ku**vník, zloděj a vychca...j kriminálník, že oproti jiným vězňům měl celu jen pro sebe, že dostával cigarety a vůbec měl spoustu výhod,“ napsal Laštovka tehdy.

„A víte co zku**il? Že na svobodu pustil z kriminálu živly, který tu pak znovu páchali trestné činy. Je mi jedno váš názor, ale mou práci si neberte do hu..., já vaši taky nehaním, teda pokud vůbec nějakou máte,“ pokračoval Laštovka (text je, s výjimkou vulgarit, ponechán v původním znění s pravopisnými chybami tak, jak byl autorem napsán – pozn. redakce). Němec k tomu jen stroze poznamenává, že strážníkovi tehdy doporučil, „aby šel nasazovat botičky, že si uleví a bude povýšen.“

Dva póly názorů

Co se týče konce Laštovky u městské policie, má tak Tomki Němec jasno. „Jsem osobně rád, že ho od městské policie vyrazili,“ uvádí. Městská policie hl. m. Prahy začala celý případ šetřit a za jednání svého strážníka se omluvila. Přisadili si také politici.

„Právě teď je ta doba, kdy bychom měli držet všichni při sobě a být k sobě ohleduplní. Strážník na videu se tak nezachoval, překročil své pravomoci, neudržel nervy na uzdě, fyzicky bezdůvodně zaútočil, a tím selhal. Bude proto přísně potrestán,“ nechal se například slyšet pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Laštovka u městské policie skončil – podle mluvčí pražských strážníků na vlastní žádost: „Sám podal výpověď a vedení na to přistoupilo. Celý incident se bude ještě došetřovat. Víc to teď nebudeme komentovat,“ uvedla dříve Irena Seifertová.

Na druhou stranu je však značné množství těch, kteří se nyní už bývalého strážníka zastávají. Na jeho podporu vznikla petice, pod níž se do Velikonoc podepsalo přes 10 tisíc lidí. Těm celá kauza vadí ze zřejmého důvodu. U pražské městské policie Laštovka sloužil od roku 1995. V roce 2017 navíc spolu se svým kolegou zachránil život mladé ženě, která z nešťastné lásky spolykala prášky, a strážníci ji pomocí resuscitace přivedli k životu. Od ředitele Městské policie hl. m. Prahy Eduarda Šustera za to obdrželi medaili I. stupně Za záchranu života.  Na pováženou je i jednostranný výklad celé kauzy.

»Udělal bych to znovu«

Počínání Laštovky je totiž známé pouze z půlminutého videa, které na sociálních sítích zveřejnila poškozená dívka, z něhož není vůbec patrné, co mu předcházelo. A to i navzdory tomu, že jej autorka doplnila vysvětlivkou, že „strážníkovu fyzickému napadení nepředcházela z naší strany absolutně žádná agrese, slovní urážení nebo snad zasahování do jeho osobního prostoru.“ Laštovka situaci popsal jinak - podle něj dívka předtím provokovala a urážela se sexuálním podtextem. „Kdyby mě takhle někdo provokoval, řekl mi to samé, co ona mně, a v téhle situaci, kdy člověk neví, co od koho kde chytí, tak bych to udělal znovu. Pořád ke mně lezla. Nevím, co tím sledovala. Už jsem na ni neměl nervy,“ řekl Laštovka serveru Aktuálně.cz s tím, že se chtěl chránit. „Žiju s tchyní, která je v pokročilém věku. Mám nevlastní dceru, která je v jiném stavu. Nedovolím nějaké dívce, která si myslí, že spasí svět, aby mě ohrožovala.“

Fotogalerie
23 fotografií