Šestačtyřicetiletý Butko neuposlechl dopoledne 4. března v Kamenické ulici policejní výzvu, aby vystoupil z auta. Místo toho se rozjel, vjel na chodník a bez snahy zastavit najel na dva chodce, kteří šli před ním. Podle soudu se pohyboval rychlostí zhruba 25 kilometrů za hodinu. Mladší z chodců musel před autem uskočit, spadl a na měsíc skončil v pracovní neschopnosti. Cizinec po chodníku ujížděl ještě dalších 60 metrů a poté se dal na útěk do parku Stromovka, kde ho policisté zadrželi. Od té doby je ve vazbě.

Městský soud v Praze v říjnu odsoudil Butka k 18 měsícům vězení za přečiny ublížení na zdraví, nebezpečného vyhrožování a vydírání. Za najetí do dvou chodců mu hrozilo až 12 let odnětí svobody, soud však jeho počínání vyhodnotil jako méně závažný skutek. Součást trestu bylo také dvouleté vyhoštění. Státní zástupce i obžalovaný, který vinu odmítá, se proti rozsudku odvolali.

„Odvolací soud nemohl dospět k závěru, že čin obžalovaného směřoval k toliko prostému ublížení na zdraví. Pachatel věděl, že vjetím na chodník může lidem způsobit těžší zdravotní následek,“ odůvodnil soudce Alexander Károlyi překvalifikování trestného činu na těžkou újmu na zdraví. Ve svém rozsudku rovněž Butkovi zvýšil dobu vyhoštění ze dvou na tři roky.

Neoprávněné pronajímání bytů

Deník N před časem uvedl, že Butkův případ souvisí s kauzou neoprávněného pronajímání bytů v Bubenči. Byty jsou podle katastru majetkem ČR, ve správě je však má na neomezenou dobu ruský stát. Podle českého ministerstva zahraničí Moskva byty nesmí pronajímat třetí straně, její diplomaté to ale porušují.

Z rozsudku vyplynulo, že Butko si od srpna 2018 pronajímal v bubenečské Schwaigerově ulici nejméně tři byty, a to od britské realitní kanceláře PIM Management Limited, za kterou v ČR jednal ruský zástupce. Verdikt tvrdí, že Butko Rusovi po půl roce přestal platit nájemné a vyhrožoval mu, že pokud se na neplacení nedohodnou, „tak to budou řešit jiní lidé a jiným způsobem“. Údajně hrozil také Rusově rodině. Vydírání prý v Rusovi vzbudilo takové obavy, že se raději přestěhoval.

Podle Deníku N byl problém v tom, že Rus vyžadoval platby v hotovosti, ačkoliv podle smlouvy měly být zasílány na bankovní účet pronajímatele. Navzdory svému slibu údajně Rus Butkovi také neproplatil náklady na rekonstrukci bytů. Policii na Letné Ukrajinec podle svého advokáta ujížděl, protože nevěděl, že muži se zbraní jsou policisté.

Video
délka: 00:51.87

Policejní mluvčí Jan Daněk k případu v Kamenické ulici na Letné. David Malík

Soud ovšem konstatoval, že sám Butko si v bytovém komplexu počínal v rozporu se zákonem. V lednu a únoru podle verdiktu vyhrožoval nájemníkům dvou bytů v souvislosti s tím, že doma pořádali hlučné večírky. Na jednoho z obyvatel domu údajně křičel, že mu utrhne hlavu, zlomí ruce i nohy a rozmlátí obličej, protože „on je tady teď nová administrace, stačí jen slovo a všichni půjdou z bytu pryč“. Druhému nájemníkovi údajně hrozil pistolí, ze které i vystřelil.

Fotogalerie
18 fotografií