Katu jedlou, rostlinu se stimulačními a halucinogenními účinky, jež se nejčastěji žvýká jako tabák, měla vykutálená dvojice úhledně zabalenou v papírových ubrouscích. Do Prahy zakázané drogy přivezla celkem 142 kg napěchovaných v sedmi kufrech. Celníci muže zadrželi minulý týden na letišti a předali je pražským kriminalistům. 

„Z výpovědi cizinců vyplynulo, že zásilka byla určená pro distribuci na území naší republiky, nikoliv k dalšímu převozu,“ popsala policejní mluvčí Hana Křížová. Za posledních několik týdnů je to už druhý případ, kdy se katu jedlou někdo pokusil do Česka propašovat - tehdy dealeři vezli 30 kg rostliny. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí cizincům až dvanáctileté vězení, soud je poslal do vazby.

Jeden povedený ptáček ale kriminalistům stále uniká - do Česka totiž s chycenou dvojicí přicestoval i třetí, tomu se ale podařilo z letiště bez kufrů zmizet. Policisté teď žádají veřejnost o pomoc při pátrání. „V případě, že byste poznali muže v červeném svetru a černé péřové bundě s černou jarmulkou na hlavě, nebo byste měli informace o jeho pobytu na území České republiky, neváhejte kontaktovat linku 158 nebo kteroukoliv služebnu Policie ČR,“ dodala Křížová. 

Video
délka: 00:36.59

Dva dealery policisté zadrželi, po třetím pátrají. Policie České republiky

Fotogalerie
10 fotografií