„Trest nelze považovat za nepřiměřeně přísný, spíše naopak,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Ivo Skoupý. Poznamenal, že jak za loupež, tak i za znásilnění hrozilo obžalovanému 5 až 12 let vězení. Podle znalců je odsouzený sexuálním agresorem a šance na jeho opětovné začlenění do společnosti je obzvlášť snížená.

Přepadení se odehrálo 3. ledna v žižkovském obchodě s oděvy nadměrných velikostí. Muž si prodejnu nejprve obhlédl a poté se do ní vrátil bos s kapucí přes hlavu a s věrohodnou maketou střelné zbraně. Postarší prodavačce poručil, aby otevřela pokladnu a vydala mu hotovost. K penězům se však nedostal, protože ženě se pokladnu podařilo nepozorovaně zablokovat.

Agresor následně donutil prodavačku odejít do zázemí prodejny, kde ji přiměl k orálnímu sexu. Přitom jí opakovaně hrozil, že ji zastřelí. Ženě se podařilo informovat majitele obchodu, který dorazil na místo a následně zalarmoval policii. Ta mladíka zadržela ještě uvnitř prodejny, kde si lupič mezitím obul prodavaččiny boty na podpatku, oblékl si její kabát a chystal se odejít. Předtím sebral dva mobilní telefony a sluneční brýle.

Prý si skoro nic nepamatuje

Pachatel uvedl, že si událost vybavuje jen mlhavě a že ho čin mrzí. „Žil jsem jako feťák a doplatil jsem na to,“ řekl dnes odvolacímu senátu. „Přišel jsem tam bez bot, tudíž můj stav byl nepříčetný. Nechápu, že jsem tři dny po Silvestru běhal v ponožkách ve sněhu po Žižkově," dodal s tím, že by chtěl uloženou sexuologickou a protidrogovou léčbu změnit z ústavní na ambulantní, protože „už se léčil několikrát a minulo se to účinkem“.

Obhájkyně požadovala, aby vrchní soud snížil uložený trest vězení pod zákonnou pětiletou sazbu. Poukazovala na to, že její klient se k celé záležitosti postavil čelem a přiznal se.

Státní zástupkyně byla zásadně proti snížení trestu. Argumentovala tím, že muž se dopustil dvou závažných zločinů. „Následky, které způsobil poškozené, neumožňují, aby na jeho jednání bylo nahlíženo benevolentně,“ podotkla. Napadená žena utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu a musela docházet na psychoterapie.

Fotogalerie
3 fotografie