Obrovská tragédie se odehrála 1. ledna 2018 časně ráno. Podnikatel Gubin, který žil v Praze od jara 2017, sedl za volant opilý a rozčilený po hádce s manželkou. Alkohol zkombinoval s antidepresivy, jízdou se podle vlastních slov chtěl uklidnit. Ve Spálené ulici vjel do skupinky turistů. Šestadvacetiletá architektka z Kolumbie nestihla uskočit a na místě zemřela, ačkoliv se jí její kamarádi a další svědci okamžitě snažili poskytnout pomoc. 

Dvaačtyřicetiletý rodák z Moskvy v dřívější výpovědi na policii uvedl, že si na žádný střet s chodcem nevzpomíná. Podle soudního znalce byl však středně opilý a není možné, aby měl ohledně události takzvané okno.

Státní zástupkyně Jana Murínová pro Gubina požadovala trest v horní polovině sazby za obecné ohrožení, tedy 11,5 až 15 let vězení. Podle ní byl Rus smrtelným nebezpečím pro chodce už od ulice Na Perštýně, kde začal túrovat auto a vyrazil vysokou rychlostí vpřed. „Nemohl ovlivnit, zda někoho srazí, nebo ne. Bylo dílem šťastné náhody, že mu někdo další nevstoupil do vozovky,“ podotkla.

Gubinův advokát Leonid Kušnarenko se pro svého klienta domáhal pouze podmíněného trestu za nedbalostní usmrcení. Podle něj jel Rus sice bezohledně, ale ne neovladatelně, takže ho nelze odsoudit za úmyslné obecné ohrožení. „V životě nespáchal trestný čin. Je to ojedinělý exces z řádného života občana Ruské federace,“ prohlásil.

Složil kauci a zmizel

Gubin původně sliboval, že bude spolupracovat s policií a že se nebude vyhýbat stíhání. Po propuštění z vazby na milionovou kauci však zmizel. „Přístup obžalovaného k trestnímu řízení hodnotím velice negativně. Prokázal, že má naprostou neúctu k zákonům České republiky a k pravidlům, která u nás platí. Není schopen se postavit čelem k problému, který způsobil, a nést následky,“ poznamenala státní zástupkyně s tím, že Rus nepoškodil jen usmrcenou dívku a její rodinu, ale také pověst ČR.

Žalobkyně se shodla se zástupcem pozůstalých, že trest se míjí účinkem, protože jeho vykonatelnost je v nedohlednu. Rusko totiž nepřipouští vydávání svých občanů k trestnímu stíhání.

Rodiče turistky a dvě její sestry požadují po Gubinovi odškodné zhruba 4,2 milionu korun. Rus jim krátce před vynesením rozsudku zaslal přibližně 2,3 milionu s tím, že zbytek je ochotný splácet v následujících třech letech.

Fotogalerie
6 fotografií