Mladý žhář působil v Letňanech, Vysočanech, ale i středočeské obci Káraný. „První zadokumentovaný skutek je datován na osmnáctého prosince, poslední pak na třetího března. Jen pro připomenutí. Těsně před Vánoci stihl během jednoho večera, v rozmezí cca dvaceti minut, zapálit v pražských Letňanech hned šest aut,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Kriminalisté se ale domnívají, že na svědomí mladík může mít mnohem víc. 

Provokace při zatýkání

K 31 žhářským útokům se žhář po dramatickém zatčení policií 6. března na nádraží Vysočany přiznal. K tomu přispěl svým chováním bezdomovec, který v době, kdy si policisté pro mladíka přišli, posedával opodál na peronu, na lavičce, a měl u sebe dva psy, konkrétně belgického ovčáka a vlkodava.

„Tento muž bez domova při zákroku kriminalisty od samého prvopočátku okřikoval a častoval je různými vulgarismy typu ‚Vy zasxxný fízlové, nechte ho být‘ a podobně. Jeho snaha zmařit kriminalistům zadržení podezřelého zašla až tak daleko, že na jednoho z detektivů poštval oba své psy,“ popsal, co se dělo, Hulan.

Střelba

Psi se na policistu opravdu vrhli. Díky tomu, že měl na sobě neprůstřelnou vestu, ho nepokousali. „Nicméně rozzuření psi doslova rozsápali jeho vrchní část oděvu. I přes četné výzvy odmítal čtyřiačtyřicetiletý muž své psy odvolat. Z toho důvodu museli policisté použít důraznější donucovací prostředek a to varovný výstřel,“ řekl mluvčí Hulan. 

Teprve až to bezdomovce přimělo psy odvolat, načež nastoupil do vlaku a z místa incidentu odjel. Nicméně bylo jednoznačně na místě i tuto část celé události dořešit. Proto kriminalisté nechali vlak na další nejbližší stanici v Horních Počernicích zastavit. Tam pak čtyřiačtyřicetiletého muže vypátrali a zadrželi místně příslušní policisté.

Takhle policisté zadrželi mladého žháře:

Video
délka: 02:17

Policie zadržela mladého žháře, má na svědomí 31 zapálených věcí. Policie ČR

„Čtyřiačtyřicetiletý muž je v tuto chvíli stíhán pro trestný čin násilí proti úřední osobě, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky. S ohledem na to, že dotyčný nemá žádné trvalé bydliště a je takzvaně osobou na pohybu, kdy jeho další stíhání by bylo velice komplikované, byla i na něj uvalena vazba,“ dodal nakonec Hulan.

Fotogalerie
13 fotografií