Oproti předloňsku se podle mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Ireny Seifertové snížil počet stížností obyvatel na takzvaný akustický busking. Důvodem je novela vyhlášky z roku 2016, která řešila mimo jiné právě hudbu a další druhy umění, které způsobují hluk.

Z celkového počtu přestupků strážníci nahlásili správnímu úřadu 63 případů. Jde o situace, kdy dotyčný umělec neuzná, že spáchal přestupek, a zda se tak stalo, musí rozhodnout úředníci. Strážníci uložili v 211 případech pokuty v celkové výši 55 834 korun. V 32 případech pak bylo porušení vyhlášky vyřešeno domluvou. Nejvíc případů bylo na Praze 1, a to rovných 285.

Nežádoucí bublifuky i přerostlá zvěř

Vyhláška stanovuje podmínky a místa, kde je možné busking provozovat. Zakazuje jej například na místech, kde se už koná nějaká akce. Rovněž zakazuje provozovat pouliční umění na hřbitovech, u zdravotnických zařízení, dětských hřišť a škol v době vyučování nebo u kostelů. Stejně tak určuje dobu, kdy je možné živé umění v ulicích provozovat. Vedení města ji v minulosti několikrát novelizovalo, když například rozšiřovalo počet míst, kde je busking zakázán. Nicméně třeba nezahrnuje prostor Karlova mostu, neboť podléhá vlastním pravidlům, která určují kdo a s jakou činností na něm může být.

Vedení Prahy zamýšlí letos vyhlášku novelizovat. Nyní začne jednat o jejím znění s městskými částmi. Co se ve vyhlášce změní, bude odvislé od jejich podnětů. Novelizovat vyhlášku je podle vedení města třeba mimo jiné kvůli lidem s obřími bublifuky nebo těm, kteří jsou převlečení za ledního medvěda, pandu či lva v nadživotní velikosti.

Přestupky proti vyhlášce o buskingu v Praze

  2017 2018
Celkem případů 306 215
z toho řešeno napomenutím 32 32
z toho oznámeno správnímu úřadu 63 32
z toho řešeno složenkou - 36
z toho řešeno blokovou pokutou 211 115
Výše blokových pokut 55 834 Kč 25 050 Kč

Fotogalerie
4 fotografie