Okolnosti naprosto ohavných činů, tedy pokusu o vraždu mladé studentky a navádění k němu, za něž v pátek soud potrestal mladíka (18) čtyřletým vězením a dívku tříletým, jsou šokující.

Student podle rozsudku zaútočil na svou spolužačku loni 13. listopadu poblíž jejího bydliště v Horních Měcholupech. Nejprve se jí podle soudu pokusil zezadu podříznout. „Ta rána byla velmi povrchní, prostě se to bál udělat. Kdyby přitlačil, byla by to rána poslední,“ konstatoval předseda soudního senátu Jan Kadlec.

Když se dívka útočníkovi vysmekla a začala křičet, údajně jí zasadil dalších 64 ran do hlavy a obličeje, hrudníku a rukou. Zachránili ji svědci, kteří si mladíkova počínání všimli, zaplašili ho a do příjezdu záchranářů jí poskytli první pomoc.

Podle soudu ho k otřesnému činu navedla přítelkyně, která se loni v létě prostřednictvím facebooku dozvěděla, že jí byl její přítel nevěrný se spolužačkou. To rozpoutalo hotové peklo, nad kterým zůstává rozum stát.

Dívka prý začala chlapce dlouhodobě a soustavně navádět ke spolužaččině fyzické likvidaci. Střídavě se s ním podle obžaloby rozcházela a usmiřovala, také odmítala intimnosti, jejichž strpění podmiňovala sprovozením sokyně ze světa. Studenta údajně také bila a říkala mu, že pokud nedokáže spolužačku zabít, je nula a ubožák. Znalci uvedli, že jejich vztah byl patologický a že student byl na přítelkyni zcela závislý. Dívka díky aplikaci v mobilu kontrolovala, kde se její přítel zrovna nachází. Rozvinula se u něj tzv. porucha přizpůsobení, kvůli které také výrazně zhubl.

Omývala z něj krev

Student se k vraždě nějaký čas odhodlával. Na spolužačku čekal už 6. listopadu v místě jejího bydliště, neměla na něj však čas. O den později se setkali a zhruba půl hodiny se procházeli v lesoparku. Jeho oběť pak u soudu vypověděla, že už tehdy měl na sobě pracovní rukavice a pořád opakoval, že se jeho přítelkyně zabije. K činu se tehdy podle soudu neodhodlal, ačkoliv mu přítelkyně zrovna zajišťovala alibi tím, že platila jeho kartou na Hlavním nádraží.

V den útoku 13.11. si na dívku údajně opět počíhal v rukavicích a se zavíracím nožem. Po útoku odjel za přítelkyní. „Po činu se chovala zcela racionálně, zahlazovala stopy,“ poznamenal na adresu obžalované Kadlec. Údajně mladíkovi radila, jak má vypovídat, omývala z něj krev a pak společně spálili použité rukavice. Dívka sice popírala, že by přítele k něčemu naváděla, soud se ale přiklonil k tomu, co tvrdil mladík.

Kadlecův senát dvojici také uložil, aby napadené studentce společně uhradili 2,3 milionu za způsobenou újmu. Chlapec má navíc zaplatit 360 000 zdravotní pojišťovně a 50 000 ministerstvu spravedlnosti, které oběti poskytlo peněžitou pomoc.

Volba smrti

Státní zástupkyně požadovala pro oba mladistvé obžalované ekvivalent výjimečného trestu u dospělých, tedy potrestání v sazbě pěti až deseti let vězení. Podle soudu to ale u dívky kvůli právní kvalifikaci jejího skutku vůbec nepřicházelo v úvahu. U chlapce pak soudce tuto možnost nevyužil s ohledem na to, v jakém psychickém stavu mladík v době činu byl. „Volil v hlavě mezi smrtí jedné ze dvou dívek. Odporuje to jeho naturelu, není to typický násilník,“ podotkl Kadlec.

Soud tak oběma obžalovaným ukládal v souladu se zákonem o soudnictví ve věcech mládeže trest v sazbě jednoho až pěti let vězení. Kadlec ale zároveň poznamenal, že kdyby byl chlapec o půl roku starší, od soudu by odešel se zhruba patnáctiletým trestem.

Video
délka: 03:33

V Horních Měcholupech někdo pobodal ženu. Aktu.cz

Fotogalerie
21 fotografií