Stránský začal okamžitě jednat. Jako zkušený lodník věděl, že musí jednat hned, protože není času nazbyt a v sázce jsou životy k smrti vyčerpaných keškařů. „Byl jsem zrovna u kapitána v kormidelně. Vzal jsem kruh, co jsem měl po ruce, a hodil jsem ho tomu, co k nám byl nejblíže,“ řekl Stránský listu Právo.

Video
délka: 00:41
360p

Policisté pátrají po pohřešovaném hledači kešek. David Malík

Dívka však byla od nás daleko, tam bych nedohodil, tak jsem prostě pro ni s dalším kruhem skočil.  Trvalo mi dlouho, než jsem k ní doplaval, protože proud byl hodně silný, táhlo nás to k jezu. Oba byli úplně vysílení, ten pán se zvládl pouze držet toho kruhu, pomoct do něj jsem mu musel až já,“ pokračuje.

I zkušenému Stránskému ale při záchraně postupně došly síly. „Pak už jsme jen čekali, až pro nás někdo přijede. Už jsem neměl sílu s nimi doplavat k břehu,“ dodává muž, který má za sebou jako bývalý námořník a člen armády záchranářské kurzy přežití. Ty se mu v osudný den více než hodily.

Pomoct se mu snažil kromě Součkové i jeho kamarád a kapitán loď Andente Milan Hedvig. Hrozilo však, že silný vítr a proud přimáčknou loď na pilíř, a tedy i trojici na vodě. Sama Součková vyzdvihla statečnost Stránského, který skočil do vody jako první.

Byl to jen instinkt, neměl jsem čas nad tím přemýšlet,“ uzavřel. Stránský novinám řekl, že v minulosti již z vody zachránil několik lidí. „Spíš šlo ale o lidi, kteří přebrali alkohol a spadli do ní, nebo jsem vytáhl jednoho motorkáře. Nikdy to nebylo tak dramatické,“ uzavřel.

Keškaři skončili v řece poté, co je z tunelu u Motolského potoka vyplavila voda po silné bouřce. Jejich partneři takové štěstí neměli. Přítelkyně zachráněného muže byla nalezena mrtvá. Přítel ženy je stále pohřešovaný a šance, že by byl naživu, je mizivá.

Fotogalerie
54 fotografií