Je k neuvěření, že se všechny tři místnosti pankrácké sekyrárny dochovaly. Jakmile do první místnosti, takzvané zasedací místnosti, vstoupíte, ucítíte velice těžký vzduch. Je to z toho důvodu, že dnes je pankrácká sekyrárna pietním místem a slouží k občasným exkurzím, čerstvý venkovní vzduch se tak dovnitř zřídka dostane.

Zde v letech 1943–1945 zasedala komise, která dala finální verdikt a svolení k popravě.
Autor: David Malík

Provoz pankrácké sekyrárny byl zahájen za nacistické okupace v období druhé světové války za protektorátu Čechy a Morava 5. dubna 1943. Byť to bylo v pondělí, kat popravoval na gilotině výhradně v úterý a ve čtvrtek. Verdikt si odsouzený vyslechl nejprve v zasedací místnosti, kde zasedala pětičlenná komise. 

920 mužů a 155 žen

Popravených na gilotině bylo více mužů než žen, z celkového počtu 1075 jich skončilo s useknutou hlavou rovných 920. Alespoň to historikové vyčetli ze seznamů kata Aloise Weisse, ten si oběti pečlivě zapisoval. Odhaduje se, že jich ve skutečnosti mohlo být víc, protože v popravčí místnosti nebyla pouze gilotina, ale i oprátky, na které se věšeli Židé.

 

Veznice Pankrac seryrarna #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

 

Alois Weiss podle záznamů dokázal popravit nejvíce 29 lidí odsouzených za takzvané protiříšské činnosti za jeden den. To byl jeho rekord.

Poslední zastávka před spalovnou

Pankrácká sekyrárna byla velice prakticky navržená, aby šlo vše rychle a systematicky. Jakmile kat vykonal popravu, tělo bez hlavy odnesl do takzvané rakvárny, kde ho nechal vykrvit do kanálku ve středu místnosti a hlavu hodil do připraveného škopku. V šedém betonu podlahy jsou dodnes patrné vyžrané čáry vzniklé chemickou reakcí krve s podlahou.

Kolem kanálku se položila těla bez hlav, aby se vykrvila. Této místnosti se říká rakvárna.
Autor: David Malík

Poté byla těla uložena do rakví z nehoblovaných prken a okolo 17. hodiny nákladním vozem odvezena do strašnického krematoria, kde byla pod dohledem příslušníků gestapa zpopelněna a popel byl vysypán do jam u krematoria. 

Podle tiskové mluvčí pankrácké věznice Lucie Kováčové však jeden z pracovníků krematoria nějakou část popela nasbíral do jedné z uren, která je umístěná v pamětní místnosti hned vedle sekyrárny.

Gilotinu vylovili z Vltavy

Pankrácká sekyrárna i s gilotinou, která je funkční dodnes, sloužila do 26. dubna 1945, tedy do konce druhé světové války, kdy bylo popraveno posledních 5 lidí. V noci mezi 30. dubnem a 1. květnem byla gilotina rozebrána a její kusy nacisté vhodili do Vltavy pod Karlovým mostem. Do popravčí místnosti pak Němci umístili 360 kilogramů výbušniny ekrazitu. Demolici se jim však nepodařilo provést a i gilotinu z řeky o dva měsíce později vylovili potápěči.

Na reportáž z pankrácké věznice i sekyrárny se podívejte v pořadu Selfie z Prahy:

Video
délka: 07:32.78
Video se připravuje ...

Pronikli jsme do věznice Pankrác! Jak si tam žijí? A rozhledna v Praze, z níž není vidět Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček