Vše odstartoval telefonát údajného pracovníka mobilního operátora. Působil velice důvěryhodně, a oslovenému zasvěceně vysvětlil, že kvůli digitalizaci je třeba, aby z klasické SIM karty přešel na digitální. Nic netušící muž souhlasil.

Záhy mu dorazil kód, který podvodníkovi bezelstně nadiktoval. Ten si tak aktivoval jeho číslo ve svém mobilu, a děly se věci.  „Převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného, čímž byl následně schopen vstoupit do internetového bankovnictví, kdy poškozený přišel o 850 tisíc korun,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová. 

Drzého nepoctivce teď hledají kriminalisté a varují veřejnost. Pokud někdo zavolá s nabídkou výměny SIM karty za eSIM, a dotyčný o nic takového sám operátora nežádal, je na druhém konci telefonu nejspíše mazaný podvodník. Navíc kartu eSIM v současné době podporuje pouze úzký okruh zařízení.   

Nikdo by též neměl sdělovat kódy, které mu do mobilu přijdou, a to ani údajným pracovníkům mobilního operátora. „Pokud máte při hovoru s operátorem jakékoliv pochybnosti, telefonát ukončete a kontaktujte oficiální telefonní číslo uvedené na webových stránkách operátora,“ dodala Brožová. Důležité je nevolat zpět na číslo, ze kterého byl pochybný telefonát.

VIDEO: Policista o zločincích na internetu: Pozor na podvodné SMS, maily i telefonáty.

Video
Video se připravuje ...

Policista o zločincích na internetu: Pozor na podvodné SMS, maily i telefonáty. Kyberútoky sílí! Pavlína Horáková