Labuť hodně pila, téměř nejedla a na krku jí rostl podivný útvar. Gabriela Černá, která už několik měsíců labutí pár se třemi mláďaty na Pekelném rybníku u Vejprnic chodí sledovat a fotografovat, zavolala zvířecí záchranáře.

Ti mladou labuť odchytili a ukázalo se, že pták polkl vlasec. Bylo třeba vyloučit, že je na něm navázaný rybářský háček. „Zjistit to je v terénu problém, a tak jsme si pořídili detektor kovů. Tady nám přítomnost háčku nesignalizoval,“ řekl zvířecí záchranář Karel Makoň.

Vlasec se poté podařilo ochráncům ze zobáku vytáhnout. „Smotek už byl tak velký, že by labuť postupně chřadla a slábla, až by uhynula. Naštěstí zůstal zachycený na horní čelisti, a neposunul se do žaludku,“ dodal Makoň. To by znamenalo pro ptáka jistou smrt.

Kilometry vyhozených vlasců

Pár dnů po úspěšné záchraně oznamovatelka s partnerem ještě vyčistili z vlastní iniciativy břeh rybníka. Sesbírali na něm přes 2,5 km odhozených vlasců.

Je to až neuvěřitelné, kolik se podobného a nebezpečného odpadu kolem vody válí a kolik ho paní Gábina u rybníka s labutěmi na úseku dlouhém 300 m našla. Palec nahoru pro ni a věříme, že podobných dobrovolníků se najde více a nám zvířecích pacientů bude tím pádem ubývat,“ dodal zvířecí záchranář.

VIDEO: Také jihomoravští hasiči pomohli zraněné labuti.

Video
Video se připravuje ...

Také jihomoravští hasiči pomohli zraněné labuti v Brně. HZS Jihomoravského kraje

Fotogalerie
17 fotografií