Díky technice bude možné poznat detailněji život užitečného hmyzu. Jedna z kamer snímá úly zepředu. Druhá sleduje, co se děje uvnitř u dna, v místě zvaném podmet.

„Tam padají například rozdrobené kousky vosku, ale také roztoči způsobující varroázu, onemocnění, kvůli kterému hynou celá včelstva. Umělá inteligence rozliší roztoče a dokáže určit jejich denní spad,“ uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará. Sledování tak odhalí případnou nákazu.

Podle mikrofony zaznamenané frekvenci bzučení bude možné určit, jestli mají včely hlad nebo se zrovna připravují na rojení. Úly se budou průběžně vážit, měří se i venkovní a vnitřní teplota.

Data pro studenty i veřejnost

„V současné době začínají senzory sbírat potřebná data, která pak budou k dispozici studentům.  V plánu jsou také soutěže pro účastníky Dětské technické univerzity Fakulty strojní a využití záznamů z kamer při přednáškách posluchačů Univerzity třetího věku ZČU,“ dodala Stará.

Dění ve včelí laboratoři chce univerzita přenášet prostřednictvím internetu veřejnosti. Včely mají dolet až 5 km, ty univerzitní by mohly sbírat nektar a opylovat květy i v blízkosti Borské přehrady. Další sledované úly přibudou i v plzeňské Techmanii.

VIDEO: Skleněné úly v Novém Jičíně, ve kterých můžete pozorovat práci včel.

Fotogalerie
4 fotografie