Chlum je vedle Radyně a Krkavce jednou z dominant okolí Plzně. „Od pamětníků často slýchávám, jaké to bylo příjemné místo s turistickou chatou a sálem, kde se od nepaměti tancovalo. Chceme mu proto vrátit zašlou slávu, kterou si podle nás Chlum rozhodně zaslouží,“ uvedl místostarosta čtvrtého obvodu Zdeněk Mádr.

Dominantou vrcholu je 25 metrů vysoká rozhledna. Ta byla postavena spolu s chatou Luďka Pika v roce 1924 tehdejším Svazem čs. dělnických turistů v roce, do dnešní podoby dorostla o tři roky později.

Zatímco chata šla, i kvůli chybějící péči, před 21 lety k zemi, rozhledna byla prohlášena za chráněnou kulturní památku. Její provoz v současnosti zajišťuje Klub českých turistů.

Hlavním těžištěm rozhledna

Středobodem lokality zůstane rozhledna, u ní má vyrůst objekt ve tvaru písmene L. „Svou zadní částí je dům situován zády k lesu, přední částí pak otevírá prostor, který chceme, aby byl využíván. Jedná se o bezprostřední okolí rozhledny a prostor lesoparku a posezení pod stromy. Součástí objektu je restaurace, turistický přístřešek, sociální zařízení a altán,“ popsal projektant Ondřej Janout.

 „Za hlavní prostor považujeme zahradní restauraci a komunitní sál, který věříme, že bude sloužit k mnoha aktivitám, od skautských setkání až po různé slavnosti. Oba prostory jsou směrovány k rozhledně a místu dávají novou energii,“ dodal architekt Aleš Kubalík.

Aby bylo možné projekt realizovat, je mimo jiné nutná částečná úprava územního plánu v daném místě a změna funkce lesa z hospodářského na rekreační. Autoři studie odhadují náklady na 25 milionů korun.

VIDEO: Pražská rozhledna Doubravka, jmenovkyně plzeňského čtvrtého obvodu, v novém.

Video
délka: 00:56.70

Rozhledna Doubravka v Kyjích 20. listopadu 2019 ráno hořela. Václav Burian

Fotogalerie
9 fotografií