Špinavý válec, který se válel v lese u kopce Trmý, vzbudil v muži zvědavost. „Předmět si nejprve odnesl domů, kde jej očistil. Pak měl ale obavu, že by se mohlo jednat o nevybuchlý granát,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Popadl tedy kus kovu, a už si to s ním „štrádoval“ na místní policejní služebnu. Policistům bylo okamžitě jasné, že je zle. „Přivolali na místo pyrotechnika. Ten potvrdil, že se jedná o protiletecký granát,“ uvedla Brožová.

Vyvstala nepříjemná otázka, kam s granátem. Jeho převoz už mohl být dost rizikový. „Pyrotechnik tak rozhodl, že nalezená munice bude zlikvidována v blízkém okolí města,“ doplnila Brožová. Chvíli poté už výbušnina vyhloubila v poli pořádnou jámu. Bylo obrovské štěstí, že se celá anabáze nerozumného nálezce obešla bez zranění.

Nemanipulujte s municí

Policisté apelují na lidi, aby v podobných případech s nálezem nemanipulovali a přivolali je. „Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy," vysvětlila Brožová.

Zdaleka ne každá stará munice je nefunkční. „Některé se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty,“ dodala Brožová. Porušení těchto pravidel může v případě exploze znamenat i vážný úraz či smrt.

VIDEO: Pyrotechnici odpálili nebezpečnou nálož.

Video
délka: 00:05.99

Pyrotechnici odpalují nebezpečnou nálož. Policie Vysočina, Jiří Čada

Fotogalerie
3 fotografie