Na ploše pod nejvyšší kostelní věží v ČR, která je vysoká 102,6 metru, se konalo republikové mistrovství soutěže v disciplínách TFA. Tvrdí chlapi museli nejdříve rozvinout, smotat a uložit hadice a 80krát udeřit kladivem do hammerboxu.

„Pak vzali barel o váze 20 kg a museli ho pronést tunelem oběma směry. Když tohle zvládli, popadli 80 kg těžkou figurínu a pozpátku ji táhli 60 metrů,“ řekl mluvčí hasičů Petr Poncar. Následovalo překonání tři metry vysoké bariéry.

Na dalším úseku museli hasiči přiložit žebřík k lešení, vylézt do výšky šest metrů a vytáhnout sem hadici. Zlatým hřebem byl pak výběh po schodišti věže chrámu sv. Bartoloměje. Nikoliv ale až na ochoz ve výšce šedesáti metrů, ale jen do patra pod hodinami. I tak to ale dalo drsným chlapům zabrat. Ještě před tím, než zdolávali věž, museli celý chrám oběhnout. 

Domácí borec

„Nejtěžší tady v Plzni je pro mě tažení figuríny a následné překonání třímetrové překážky. Dostat se nahoru na věž po schodech už je pro mě hračka,“ řekl domažlický hasič Pavel Kouřík (26). Všechny disciplíny zvládl za 5:12 minuty a skončil na druhém místě.

Drsný trénink

Trénuje šest dní v týdnu. „Když jsem v práci, tak ráno a večer. Zkouším třeba co nejrychleji překonávat tři metry vysokou bariéru, lezu do výšky šest metrů a tahám nahoru hadici. Večer jsem pak v posilovně,“ řekl Kouřík.

Doma pak jezdí na kole, ale hlavně běhá. „Každý den uběhnu deset kilometrů. Pak si na chvíli odpočinu, a když mám náladu, tak stejně dlouhou trasu běžím i odpoledne. Většinou ale běhám do kopce. Těch mám v okolí svého bydliště na Domažlicku několik, můžu si vybírat,“ dodal s úsměvem Kouřík.

V Plzni se nejlépe dařilo Michalu Brousilovi z Písku s časem 4:57 minuty. Třetí Jaroslav Hanzel z HZS Moravskoslezského kraje vše zvládl za 5:13 minuty.

VIDEO: Takhle bojovali předloni hasiči v Plzni v disciplínách TFA.

Video
délka: 00:54.71

Hasičská soutěž v Plzni – Nejtvrdší hasič přežívá. Zbyněk Schnapka