Podle obžaloby si oba policisté chování řidiče superbu vyhodnotili jako ohrožení jejich vozidla. Když nereagoval na jejich výzvy, vyvolalo to v nich prý podezření, že je pod vlivem alkoholu či drog. Vozidlo proto předjeli a zablokovali.

Video
délka: 00:42.58

V Plzni soudí elitního policistu, měl napadnout řidiče Zbynek Schnapka

Při incidentu se pak podle obžaloby Vladimír S. hned na začátku slovně ani služebním průkazem neprokázal jako policista. „Řidiče označil slovy ku*va, ty ku*do a dotazoval se jej, na koho blikal. Když řidič ihned nereagoval na výzvu k vystoupení z vozidla, fyzicky jej napadl. Jednou rukou jej udeřil a vyrazil mu mobil z ruky, když telefonoval,“ uvedl státní zástupce Jiří Richtr s tím, že řidiče Vladimír S. chytil do kravaty a snažil se ho vytáhnout z vozu ven.

 „Neudeřil jsem ho, nechytil jsem ho do kravaty. Ano, řekl jsem mu sprostá slova, to jsem neměl, uznávám,“ řekl obžalovaný policista. „Vystoupil jsem z auta a v ruce držel zbraň. Tu jsem vytáhl z ledvinky u pasu. To mohu učinit tehdy, když mám obavu o svůj život. On ujížděl, takže ta obava u mě byla. Než jsem došel k autu, zbraň jsem schoval,“ dodal Vladimír S.

 

Incident, který zaznamenala palubní kamera napadeného řidiče, se odehrál loni v září na Karlovarské třídě v Plzni. Řidič škodovky problikl dvojici mužů v civilním mercedesu kvůli jejich předjížděcímu manévru na opravovaném mostě generála Pattona.

O několik set metrů dál, na křižovatce Karlovarské a Lidické ulice, mercedes škodovku zablokoval. Policista Vladimír S., který vystoupil z místa spolujezdce, vytáhl pistoli a chtěl po řidiči škodovky předložit doklady. Při tom jej měl podle obžaloby udeřit.

Případ si převzala GIBS. "Po vyhodnocení všech svědeckých výpovědí, pořízených veřejných i soukromých kamerových záznamů, odborného stanoviska k postupu policistů a po prozkoumání závěrů zadaného znaleckého posudku z oboru psychiatrie, dospěl vyšetřovatel GIBS k závěru, že zjištěné a odůvodněné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin," uvedl mluvčí GIBS Ivo Mitáček s tím, že v polovině února vyšetřovatel policistu obvinil.

Za volantem mercedesu seděl šéf plzeňské zásahovky. Ten se trestnímu stíhání vyhnul. „Poznatky z prověřování u něj byly vyhodnoceny tak, že se nedopustil trestného činu,“ dodal Mitáček.

Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí policistovi až pět let ve vězení nebo zákaz činnosti.

VIDEO: Kvůli tomuto incidentu stojí policista Vladimír S. před soudem.

Video
délka: 01:50.47

Zásah tajných policajtů na silnici v Plzni, kdy pro nic za nic zmlátili řidiče a vytáhli na něj pistoli. Ronald Němec

 

Fotogalerie
10 fotografií