„Nakupujte pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu, je opatřena certifikační značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a také návodem v českém jazyce,“ řekla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Ta upozornila i na nutnost vhodného uskladnění pyrotechniky.

Rozhodně není vhodné ji přechovávat v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček. Pozor také na to, aby pyrotechnika nenavlhla,“ popsala Jakoubková s tím, že pyrotechnika patří výhradně do rukou dospělých, kteří nejsou pod vlivem alkoholu ani jiných drog.

Ohňostroje a petardy pak odpalujte vždy tak, abyste neohrozili sebe ani nikoho dalšího, a zásadně na volném prostranství. „Pyrotechnika se nesmí používat dle vyhlášky v uzavřených prostorách, v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích,“ řekla Jakoubková.

Použitou a nevybuchlou pyrotechniku je třeba bezpečně zlikvidovat, například prolít vodou a zakopat do země. Nikdy se nepokoušejte nevybuchlé kusy znovu odpálit. „Mnohá neštěstí zavinila i pyrotechnika zasazená do skleněných láhví,“ dodala Jakoubková.  Při loňských silvestrovských oslavách vyjeli hasiči v kraji ke dvěma desítkám požárů, které zavinila zábavní pyrotechnika. Hořel odpad, křoviny a odpálená petarda poškodila i osobní auto.

 VIDEO: Novoroční ohňostroj v Praze poukáže na stoletou historii naší země.

Video
délka: 01:41.70

Novoroční ohňostroj 2018: Už v pondělí nás provede stoletou historií naší země • upoutávka na show Hl. m. Praha, Makalu Fireworks