Pro Neylu je malý Baqir, jehož jméno znamená arabsky oblíbený či blízký srdci, prvním potomkem. Přesto o něj pečuje sama a lvíček je tak odchováván přirozeně. Kromě mateřského mléka si už pochutnává i na králičím, drůbežím či hovězím mase. A roste jako z vody, váží už přes 8,5 kila, což je na dvouměsíční lví mládě poměrně dost.

Video
délka: 00:29

Mládě vzácného lva berberského v plzeňské zoo dostalo jméno Baqir. Romana Vébrová

„Od ostatních tří lvů, samic Amiry, Tamiky a samce Matese, jsou zatím matka i mládě odděleni. Tlupu se opět pomalu pokusíme spojit v průběhu ledna,“ popsal mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Až se sloučení tlupy podaří, veřejnosti se opět otevře pavilon Tajemný svět africké noci, kam zatím kvůli klidu matky a mláděte návštěvníci nesmějí.

Plzeňská zoo chová lvy s přestávkami od roku 1940, lvy berberské ve volném výběhu pak od roku 2002. Současnou tlupu tvoří kromě mláďat Baqira a Amiry samec Mates, který pochází z olomoucké zoo, a sestry Neyla a Tamika, které plzeňská zoo získala z německého Hannoveru.

Lev berberský ve volné přírodě už více než 80 let nežije. Od úplného vymření jej zachránil soukromý chov marockého krále. V současnosti tyto šelmy chová okolo 30 zoo v Evropě.

Fotogalerie
7 fotografií