Betlém oživený cizokrajnými zvířaty je jedním z nejzajímavějších starých betlémů na Chodsku. Je až úsměvné, jak si před více než sto lety lidé představovali nám dnes dobře známá zvířata.

„Žirafa měla koňskou hlavu, protože koně lidé znali. Mysleli, že se na ní dá také jezdit, stejně jako na koni. Africkému pštrosovi přidělali lidské uši a posadili na něj, stejně jako na žirafu, jezdce,“ uvedl ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl.

Nejvěrněji vypadá jeden ze dvou slonů. Druhý už je na tom hůře. Záda mu pokrývá přehoz a zvíře vypadá, jako by mělo želví krunýř. Betlém na konci 19. století vyřezal mlynář Josef Tauer pro spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Má čtyřicet dřevěných figurek, domy jsou z papíru. K vidění jsou v muzeu ale i další betlémy z Čech, Evropy i exotické ciziny.

Provensálský betlém

Jde o středomořský betlém, kde na rozdíl od českého nemají figurky přímý vztah k jesličkám. Zobrazuje se tu tradiční způsob života. „Zajímavá je figurka blázna. Žije si ve svém uzavřeném světě a jako prostředník mezi naším a nadpřirozeným světem zvěstuje příchod Spasitele,“ vysvětlil Nejdl. Betlém má 80 figurek a je ze začátku minulého století.

Alsaský betlém

Alsasko je kraj na východě Francie se silným německým vlivem. Ten je vidět i na betlému. Důraz se tu klade na architekturu, hrázděné měšťanské domy. „Vidíme i tradiční pokrmy, jakými jsou koláče zvané kiše a husy, které jsou nedílnou součástí zdejší gastronomie,“ uvedl Nejdl. Betlém má 30 figurek a je ze začátku minulého století.

Domažlický betlém

Vyrobil ho v roce 1895 domažlický řezbář František Vaněk. O další figurky ho pak později doplnil jeho syn Jan. Muzeum Chodska betlém koupilo v roce 1979 v pražském starožitnictví. „Postavičky jsou původní, byly zachovalé, nic se neopravovalo,“ řekl Nejdl. Za posledních 25 let mohli lidé vidět betlém pouze třikrát. Je totiž uložený v depozitáři muzea.

Exotické jesličky

Pocházejí ze začátku minulého století. Prolíná se v nich křesťanská tradice s místními obyčeji. Třeba v Peru leží Ježíšek v kánoi. Tu zdejší Indiáni znali, byla jim blízká. „V Dominikánské republice zase děti dávali spát do houpacích sítí v chýších. Proto tam umístili i Ježíška. Bylo to tak pro ně přirozené,“ řekl Nejdl. Postavičky jesliček z Kolumbie jsou snědé, stejně jako obyvatelé, kteří byli tmavší pleti.

Kdy na prohlídku?

Betlémy jsou k vidění v Muzeu Chodska v Domažlicích až do 5. ledna 2018. Otevřeno je od pondělí do neděle 9 až 12 h a 13 až 16 h. Zavřeno je 25. 12. a 1. ledna.

Fotogalerie
24 fotografií