„Celkem tam pro nás vylomili šest bloků, z nich vybrali dva nejlepší. Jejich zkušenosti jsou neuvěřitelné. Na místě jsme se seznámili i s kvalitou kamene, známe všechny jeho geofyzikální vlastnosti,“ popsal náměstek primátora Pavel Šindelář.
Jeden z budoucích pylonů památníku je již ořezaný, na druhém francouzská firma nyní pracuje. „To by mělo trvat zhruba pět dnů. Dělali nyní například monument ze žuly na slavnou katedrálu Sagrada Familia v Barceloně, zhotovovali také památník obětem tsunami v Londýně pro prince Charlese. Popírají, že by kámen mohl prasknout,“ doplnil Pavel Šindelář.
Firma poté vyzve zástupce města, aby si kámen vyzvedli. „Převoz do České republiky zajistí firma, pylony budou následně uloženy v areálu Správy veřejného statku,“ řekl Šindelář.
„Ještě v prosinci chceme vypsat zakázku na vyleštění obou kamenů, vytvoření nápisů a usazení bloků na místo v Americké ulici a další úpravy, cena by neměla přesáhnout částku 7,5 milionu korun,“ dodal Šindelář. Hotovo by mělo být do konce dubna 2018, tedy včas na květnové Slavnosti svobody.
Základní kámen pomníku, Díky Ameriko! byl položený v roce 1990 u příležitosti návštěvy tehdejšího prezidenta Václava Havla a velvyslankyně USA Shirley Templeové – Blackové. Vlastní památník pak byl odhalený v roce 1995. Tvoří jej zpevněná plocha z kamenných žulových desek doplněná uprostřed bílou pěticípou hvězdou s reliéfem.
Hlavní dominantou památníku byly do loňského dubna dva žulové pylony vysoké 7 metrů a vážící 15 tun, na které navazuje vyrovnávací kamenné schodiště. Oba pylony ale popraskaly a město je muselo odstranit, ohrožovaly totiž chodce.
VIDEO: Podívejte se, jak to při plzeňských Slavnostech svobody vypadá.
Konvoj svobody projel Plzní, veteránům osvoboditelům mávaly tisíce lidí Zbyněk Schnapka, Hudba: Mobilizing Troops, Studio Fontána, spol. s r.o.