Růženka v současné době váží už asi 200 kilogramů. Když se v únoru po 485 dnech březosti své mámy Manjuly narodila, ukázala ručička váhy 47 kilogramů, byla tedy o něco drobnější než její o tři roky starší sestra Maruška. „Ta byla o osm kilogramů statnější. Růženka je ale mnohem zvídavější a akčnější,“ uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Nosorožčí slečna přímo miluje bahenní koupele. „Bahno si vyloženě užívá, často v něm skotačí, je to takový malý rarášek,“ popsal Vobruba s tím, že se mládě zabaví i při hře s míčem.

Video
délka: 00:20.90

Nosorožčí holčička Růženka z plzeňské zoo je pěkný čertík, má se čile k světu a miluje dovádění v bahně. ZOO Plzeň

Mládě nosorožce indického Růženka je spolu se svými rodiči Manjulou a Baabuem jediným zástupcem svého druhu v Česku. Páru se v Plzni narodil potomek, samička Maruška, již před třemi lety. Loni mladá nosorožčí slečna odcestovala do francouzského Touroparcu, kde má vytvořit chovný pár se samcem Fanindrou.

Nosorožec indický, který je největším z asijských druhů, obývá severovýchodní Indii, Nepál a Bhútán. V současné době je ohrožený vyhubením, je totiž častým cílem pytláků a překupníků s nosorožčími rohy. Prášek z nich je v Asii považovaný za afrodiziakum a lidový lék. V Evropě tento druh chovají ve 24 zoologických, u nás pouze v Plzni.

Fotogalerie
5 fotografií