Bomby v krysách nebo holubi-špioni: Zvířata ve službách vojska!

/
  • Historici Muzea Těšínska Daniela Turoňová (vlevo), Jana Glombová a Martin Krůl tvrdí, že živí maskoti díky své schopnosti silné empatie byli a jsou lidem obrovskou psychickou oporou.
    7. prosince 2024 ● 12:15

    Medvěd Wojtek nejenže uměl salutovat, kouřit a pít pivo, pro vojáky byl důležitým maskotem a oporou v těžkých chvílích. Nejslavnější český válečný pes Antis zase létal v bombardéru s vlastní kyslíkovou maskou a zachraňoval lidi ze sutin. Historici Muzea Těšínska si dali práci, aby vyhledali zvířata za posledních 130 let, která kryla člověku záda a poctu jim skládají výstavou v Muzeu Trojmezí v Jablunkově.

    K dalším nenápadným hrdinům patří světlušky, slepice, holubi či netopýři… „Jsou stále po našem boku, jak v dobách míru, tak při konfliktech, po kterých se na ně často zapomíná. Pátrali jsme v archivech po jejich příbězích. Zjistili jsme, že osud vojáků často závisel třeba na jednom kocourovi, který jim bránil jídlo,“ popsala historička Daniela Turoňová.

    Podle ní to nejlépe vyjádřil Napoleon Bonaparte, když po boji zpozoroval psa, který žalostně vyl u mrtvého pána. „Viděl jsem tisíce padlých, ale k slzám mě pohnul až tento obrázek muže, daleko od svých blízkých, po kterém tesknil v tuto chvíli jen jeho pes,“ citovala slova vojevůdce.

    Zvířata v roli kurýrů, nosičů bomb, ochránců a záchranářů stála vždy oddaně po boku člověka. „Jejich schopnosti a instinkty, které leckdy předčí ty lidské, člověk dokázal využít i zneužít na maximum,“ dodali historici. Koně byli univerzálním válečným nástrojem až do roku 1939 a během obou válek zemřelo až 75 procent nasazených koní.

  • 1.

    „Nesmrtelný

    Oslíci sloužili jako záchranáři, kteří přenášeli hlavně munici, zásoby nebo raněné z bitvy. Murphy pomocí svých dlouhých uší vždycky vycítil nebezpečí. Zázrakem se mu vyhýbala všechna palba, což mělo obrovský vliv na morálku vojáků.

  • 2.

    Bomby v krysách

    Katapultováním včelího hnízda do tábora nepřítele si pomáhali vojáci za středověku. Během II. světové války dávali Němci bomby do mrtvých krys a pokládali je v průmyslových objektech. Věděli, že budou spáleny a právě přitom nastal ničivý výbuch. Stejně tak se upevňovaly zápalné bomby na netopýry, kteří se přes den ukrývají v budovách.

  • 3.

    Superšpioni holubi

    K nejvíce oceňovaným zvířecím pomocníkům ve válkách patří podle hesla »bez spojení není velení« holubi. Právě oni přinesli zprávy o vítězství nad Napoleonem u Waterloo či první informace o invazi v Normandii. Holubi byli ve válkách také používáni jako špioni. Na hrudi měli připevněny jednoduché kamery, kterými při přeletu nad nepřátelským územím pořizovali snímky.

    K nejvíce oceňovaným zvířecím pomocníkům ve válkách patří holubi.
    Autor: Blesk:Jana Gartnerová

  • 4.

    Světlo světlušek

    Světlušky sbírali v první světové válce vojáci do nádob a osvětlovali jimi zprávy a mapy v zákopech. Světlo světlušek je dost jasné, aby ozářilo předměty v blízkosti, ale ne až tak, aby vyzradilo polohu.

    Světlušky sloužily v zákopech jako „baterky".
    Autor: Blesk:Jana Gartnerová

  • 5.

    Slepice zahřívaly atomovku

    V padesátých letech minulého století Velká Británie vyvinula mechanismus odpálení jaderné bomby ukryté pod zemí. Mělo k tomu dojít několik dnů po zakopání. Komplikací však byl spouštěcí stroj, kterému nesvědčily nízké teploty. Proto vymysleli, že by se s bombou zakopaly i slepice s krmivem na několik dnů a živočišným teplem by udržovaly provozní teplotu.

    Slepice měly zahřívat jadernou bombu.
    Autor: Blesk:Jana Gartnerová

  • 6.

    Wojtek a Kaska

    Medvěd Wojtek byl v druhé světové válce maskotem polské roty, která ho adoptovala jako osiřelé mládě. Měla i dalšího společníka - opici Kasku, která však po míšovi házela kamení. Ve chvíli, kdy přišla o mládě, byl to právě Wojtek, ke komu se Kaska uchýlila se svým žalem. Ten o ni pečoval až do její smrti.

    Medvěd Wojtek a opice Kaska byli maskotem polské roty.
    Autor: Blesk:Jana Gartnerová

  • 7.

    Multifunkční psi

    Psí inteligence, oddanost a odvaha spojená se zvířecími smysly a instinkty byla ve válkách nenahraditelná. Sloužili jako kurýři, stopaři, pokladači kabelů, záchranáři a tahači náklady.

    Psi dokáží pro člověka udělat mnohé. Od pracovních činností až po záchranu života.
    Autor: Blesk:Jana Gartnerová

  • 8.

    Statečný kocour Simon

    Během občanské války v Číně zachránil kocour Simon vojákům na britské válečné lodi potraviny. I když se při jednom z výbuchů těžce zranil, hned po uzdravení opět srdnatě bránil jejich zásoby před krysami. Po smrti byl v Londýně pohřben s vojenskými poctami.

    Kocour Simon byl pohřben s vojenskými poctami.
    Autor: Blesk:Jana Gartnerová

    VIDEO: Fenka Terezka našla pod sutinami zřícených budov po zemětřesení v Turecku v únoru 2023 živou ženu. Při záchranných pracech pomáhali i hasiči z Česka.

    Video
    Video se připravuje ...

    Fenka Terezka našla pod sutinami živou ženu HZS

    Fotogalerie
    16 fotografií

     

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud