Ruské sabotáže: Nové útoky na kabely?! „Hrozí celosvětové výpadky internetu“, varují giganti
Telekomunikační giganti varovali před „celosvětovými výpadky internetu“, které by mohly způsobit sabotáže podmořských kabelů, píše britský deník Daily Mail. Společnosti vyzvaly šéfy obrany NATO, aby datové sítě více chránili. Hlavním podezřelým je Rusko.
Rusko by mohlo způsobit „celosvětové výpadky internetu“ sabotováním podmořských kabelů se svou „stínovou flotilou“, byli varováni šéfové obrany NATO.
Telekomunikační giganti se obávají, že kritická síť podvodních kabelů je „bezbranná“ a vydána na milost a nemilost ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
V dopise určeném Velké Británii, EU a NATO varovaly společnosti jako Vodafone, Telefónica (vlastník O2, pozn. redakce) a Orange, že je třeba jednat poté, co došlo k řadě útoků na datové linky, z čehož je podezřelé Rusko.
V otevřeném dopise šéfům obrany společnosti napsaly: „Důsledky poškození podmořských kabelů sahají daleko za Evropu a potenciálně ovlivňují globální internetovou a energetickou infrastrukturu, mezinárodní komunikaci, finanční transakce a důležité služby po celém světě.“
„Bezpečnost podmořských kabelů musí být základem širší ochrany infrastruktury. Pokud budeme jednat už nyní, můžeme ochránit sítě, na kterých stojí naše společná budoucnost," stojí dále v dopise.
Stínová flotila
K přenosu asi 95 procent všech mezinárodních dat se používá více než 500 kabelů. Křižují mořské dno, ale jejich odlehlá poloha ztěžuje jejich obranu.
K několika podezřelým sabotážním útokům již došlo, přičemž zdroje z oblasti obrany jednoznačně ukazují prstem na Kreml. Objevila se tvrzení, že byla použita jeho stínová flotila obchodních lodí. Rusko jakoukoli účast popřelo.
Naprostá většina útoků se odehrála v Baltském moři, od října 2023 bylo poškozeno 11 podmořských kabelů. K podobným výpadkům došlo také v Severním moři.
Ve svém dopise telekomunikační giganti uvedli, že zabezpečení sítě je „absolutní prioritou“. Ale varovali, že nárůst útoků od nepřátelských států znamená, že vlády musí zvýšit úsilí při zavádění bezpečnostních opatření.
Firmy požadovaly, aby byla celá podmořská kabelová síť klasifikována jako „kritická infrastruktura“, aby se zajistila odpovídající úroveň ochrany. Naléhaly také na EU, Velkou Británii a NATO, aby posílily spolupráci v oblasti sdílení zpravodajských informací a monitoringu.