Patřičně pyšní jsou na medailistu hlavně v Klubu českých velocipedistů v Ostravě-Hrabové, kterého je členem a také v práci. Vášnivý cyklista je zaměstnaný jako radiologický fyzik v Nemocnici Agel v Novém Jičíně, kde stanovuje optimální dávky záření potřebné pro léčbu rakoviny.

„Na letošním rally jsem se zúčastnil hned dvou závodů. Prvním z nich byl Century Race, stomílový závod (160 km), který se jel na cyklostezce podél Ostravice. V něm jsem skončil na druhé příčce,“ sdělil sportovec.

Úspěšný klub

Podle svých slov za úspěch vděčí i kolegyni z nemocnice Nadě Klečkové. „Její podpora u Century Race, který trval skoro sedm hodin, byla k nezaplacení,” poděkoval Togni, kterého fascinují moderní technologie a jejich využití v medicíně.

Oslava úspěchu v klubu byla velká. „Jsme pyšní na naše členy, protože toto není jediné vítězství za poslední dobu. Zatímco Paolo teď vyhrál na replice vysokého kola, Radim Heinrich to v Belgii dal před dvěma roky na originále, což je ještě náročnější,“ řekl předseda velocipedistů z Hrabové Jiří Axman.

Závody velocipedistů se ve světě konají už od dob, kdy bylo v roce 1885 vymyšlené.

Žádné strkání

Podle Jiřího Axmana jsou na vysokém kole nebezpečné především pády. „Pokud se tak stane, velocipedista letí dopředu a nejde v těchto případech o drobné úrazy. Proto se vyplatí poctivý trénink. Dobrá kondička se nažene na silničním kole a k tomu je třeba cvičit ovládání historického,“ vysvětlil předseda. U závodů velocipedistů platí, že jsou férové, nikdo nikoho nestrká, průměrná rychlost při nich bývá 30 km v hodině i víc.

Klub velocipedistů v Hrabové vznikl v roce 1906. Jeho účelem bylo podle historických záznamů pěstování jízdy na velocipedech. Členové společně cvičili, jezdili na výlety, pořádali závody, přednášky, zábavy a hráli divadlo. Vše v duchu ryze českém, vlasteneckém, o čemž svědčí i dochované záznamy z akcí. Členem klubu se mohl stát každý na doporučení již stávajícího člena velocipedistů.

Velocipedista s velkým „V“

Největším borcem na vysokém kole je však u nás několikanásobný mistr světa a držitel několika světových rekordů Josef Zimovčák (68) z Veselí na Moravě. Závodil od roku 1972 a má medaile jak z jedné míle, tak i ze sto mil.

V roce 1996 ujel za 24 hodin na brněnském velodromu 522,25 kilometru a napříč Spojenými státy z Los Angeles do Jacksonvillu, což je 4 356 km, to zvládl za 28 dnů. V sedle vysokého kola strávil 222 hodin a 32 minut. Ujel na něm také celý Tour de France.

VIDEO: Ukázka jízdy na velocipédu při závodě Pražská míle.

Video
Video se připravuje ...

Podívejte se na krátkou ukázku z Pražské míle Eva Fornálová

Fotogalerie
8 fotografií