Původně měli do Opavy přijet jen princezna Nora a princ Alfréd z Lichtenštejna. Nakonec bude delegace početnější. „Do Opavy přijedou také princ Wolfgang, princezna Gabriella a princezna Maria-Pia Kothbauer. Poslední jmenovaná jako jediná z hostů v Opavě už byla, a to jako velvyslankyně Lichtenštejnska pro Českou republiku a Rakousko. Pro ostatní to bude premiéra,“ uvedl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.

Kníže Jan Adam II., který Opavu navštívil v letech 2015 a 2017, letos nepřijede.

Zahájí výstavu

Hlavním bodem programu bude slavnostní zahájení výstavy »Knížata z Lichtenštejna. Páni země opavské a krnovské« ve Slezském zemském muzeu. Výstava mapuje 400 let působení rodu v tomto regionu. Vernisáž bude 24. května v historické výstavní budově v 17 hodin.

„Kromě toho naše hosty čeká prohlídka města, přijetí na radnici či večeře. Druhý den pak zavítají na krátkou návštěvu Krnova a poté se vrátí autem do Vídně,“ dodal mluvčí.

Těsné vazby

Vazby Lichtenštejnů na Opavu jsou historicky velmi těsné. Znak bývalého opavského knížectví se dodnes nachází ve státním znaku Lichtenštejnska. Český stát a Lichtenštejnsko jsou země po staletí spjaté. Zámožný rod Lichtenštejnů patřil k nejbohatší tuzemské šlechtě, zejména na Moravě.

Vlastnili zde rozsáhlé majetky včetně Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO. O značnou část majetků na území někdejšího Československa ale přišli v důsledku pozemkových reforem po první světové válce, zbylý majetek jim byl zkonfiskován po druhé světové válce na základě takzvaných Benešových dekretů.

Lichtenštejnové byli tehdejší mocí považováni za kolaboranty. Podle některých historiků jsou ale důkazy o jejich spolupráci s nacisty sporné. Uplatnění dekretů na majetek Lichtenštejnů je příčinou vleklého sporu mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem. Oba státy proto navázaly diplomatické styky až v září 2009.

VIDEO: Kunín před dvěma lety uspořádal výstavu dobové módy Lichtenštejnů.

Video
Video se připravuje ...

Jak se módili Lichtenštejnové, ukážou poprvé na zámku v Kuníně. Karel Janeček

Fotogalerie
3 fotografie