Ten byl objevený teprve v roce 2013. Jde o nejrychlejší a největší přechodné světlené výboje. Šíří se jako zvětšující se kruh do vzdálenosti stovek kilometrů a přitom mají velmi krátkou životnost.

„Ukážou se jen při extrémních bouřkách,“ vysvětlil pozorovatel nadoblačných blesků Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Popek.

Martin Popek si na sledování bouřek pořídil speciální techniku, v níž hlavní roli hraje vysocecitlivá kamera. Ta, přestože pozorovatel sedí v Nýdku, dokáže zaznamenat úkaz stovky kilometrů vzdálený, třeba nad Rakouskem nebo jižními Čechami. „Je důležité hlídat si, jak bouřka postupuje, jak se vyvíjí a podle toho ji snímat," sdělil.

Samá "nej"

Tygří elfové drží podle pozorovatele několik rekordů. Největší velikost 300 až 500 km, nejkratší životnost: jedna tisícna sekundy, nejvýš nad zemským povrchem a doslova na hraně atmosféry 90 až 105 km.

Zdrojem elfů jsou elektromagnetické impulsy od silných bleskových výbojů. Elektrony ve spodní části ionosféry, ohřáté těmito impulsy, se sráží s molekulami dusíku a vybudí je natolik, že vyzáří expandující světelný kruh.

„Ojedinělé „koblihové“ blesky se často objevují se známějším druhem tzv. rudými skřítky,“ dodal muž, který byl první v Česku, který skřítky zaznamenal.

VIDEO: Fotograf Martin Popek zaznamenal na obloze výjimečný úkaz, kterému se říká duchové.

Video
délka: 00:40.33
Video se připravuje ...

Fotograf Martin Popek zaznamenal na obloze výjimečný úkaz, kterému se říká duchové Martin Popek

Fotogalerie
9 fotografií