„Odolává zubu času a nehnuly s ním ani velké povodně v roce 1924 a 1997,“ řekl historik bruntálského muzea Igor Hornišer. Podle něj vděčí most za svou stabilitu tomu, že byly kameny tehdy spojované nehašeným vápnem.

„Pak se stavba hasila (proces polívání přesně určeného množství vody - pozn. red.) desítky let, dalo by se říct, že se vlastně spékala, proto je tak odolná a pevná. Dnes je jasné, že na takové postupy není čas,“ doplnil Hornišer.

Spojnice Moravy a Slezska

Málokdo tuší, když po kamenném mostě v Dolní Moravici prochází, že míjí bránu Moravy a Slezska. „Je spojnicí obou území,“ řekl historik Hornišer s tím, že stavba je už přes 30 let chráněnou kulturní památkou.

V republice patří  k raritám díky dvěma obloukům a výraznému klenutím mostovky. Ostatní ji mají jen mírnou nebo vodorovnou.

Oprava za 2,7 milionu

Oprava barokní stavby, které se říká Švédský most, si vyžádá investici 2,7 milionu korun z krajské kasy. „Vyspraví se některé části, a hlavně se zajistí jeho statická stabilita,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského Lukáš Curylo.

VIDEO: Takto vypadala před dvěma lety oprava unikátního Negrelliho viaduktu v Praze.

Video
Video se připravuje ...

Takto dnes vypadá Negrelliho viadukt. Práce by na něm měly skončit zhruba do roka. David Zima