„Každý rok sem jezdíme, abychom se pod sakurami prošli. Jen v pandemii jsme nemohli, ale kamarád, mi poslal alespoň video,“ řekl Jacek Bonk z polského Jestřabí, když se s manželkou Agnieszkou a neteří Antonínou (8) kochali tou nádherou.

Bonkovi nejsou jediní. Přijíždějí lidé ze široka daleka a běhají po ulici, která dokonce vyhrála před pár lety anketu Alej roku, s foťáky. „Je poměrně mladá, a přesto se určitě jedná o významné stromořadí v Česku,“ podotkl správce městské zeleně Tomáš Trampler.

Sakura má 200 odrůd

Domovem sakury neboli japonské okrasné třešně je Asie, a existuje jí více než 200 odrůd. V Karviné rostou třešně pilovité, tzv. Kanzan, pojmenované po čínském pohoří.

„V žádných dostupných zdrojích jsme historii sakur u nás nevypátrali. V roce 1966 se budoval hlavní tah městem, v roce 1979 výsadba kolem, takže polovina 70. let je reálný odhad,“ dodal Trampler.

V Číně symbolizují květy sakur ženskou krásu a něžnost, v Japonsku zase pomíjivost života.

Auta jim zkracují život

Sakury bývají většinou roubované na kmínek třešně ptačí nebo mahalebky. Díky tomu jsou odolnější vůči suchu i dalším nepříznivým vlivům. Místo, kde se nachází roub „tloustne“ jinou rychlostí než podnož.

Všechny výhony, které vyrůstají pod tímto místem, je třeba odstraňovat, jinak strom časem zplaní. „Průměrná životnost stromů je asi 50 let. Jelikož naše sakury lemují frekventovanou cestu, vydrží zhruba jen 30 let,“ doplnil Trampler.

VIDEO: Svárovská alej, přírodní unikát na Blanensku.

Video
Video se připravuje ...

Svárovská alej, přírodní unikát na Blanensku Ondřej Navrátil

Fotogalerie
10 fotografií