„Museli jsme podniknout kroky k tomu, abychom to krvácení zastavili, ale zároveň abychom nemuseli odoperovat dělohu, což je v podobných případech nutné,“ popsal situaci Richard Špaček, vedoucí porodních sálů v ostravské Fakultní nemocnici.

„Balon“ do dělohy

Lékaři museli jednat co nejrychleji. „Ze všeho nejdřív jsme do dělohy umístili speciální balon, který krvácení zastavil, a svolali jsme tým angiolinky,“ dodal Špaček.

Poté už Tereza urychleně putovala na angiolinku. Na tomto pracovišti se obvykle provádějí zákroky kvůli cévním příhodám. Cévy zde lékaři umějí uvolnit nebo „ucpat“.

Ucpali jí cévy

„Nejdříve jsme provedli embolizaci uterinních tepen, což jsou cévy, které zásobují dělohu. Ta je v tu chvíli rozvinutá a krvácí. To znamená, že jsme ty cévy vyplnili látkou, která zabrání průtoku krve a krvácení zastaví,“ vysvětlil Tomáš Jonszta.

Zákrok se provádí pomocí vpichu v třísle a je bezbolestný. „Látka se v cévách vstřebá a nemá žádný vliv na funkci dělohy ani plodnost ženy,“ doplnil Jonszta.

Video
Video se připravuje ...

Terezu z Ostravy zachránili lékaři ve FN Ostrava unikátním zákrokem. Po porodu dcerky začala silně krvácet. FN Ostrava

Domů šla za pár dní

Na angiolince byla novopečená maminka při vědomí. „Pan doktor Jonszta mi vysvětloval, co přesně dělá, a tím mě velmi uklidnil. Věřila jsem, že všechno dobře dopadne,“ svěřila Tereza Smětalová, pro kterou je Magdalénka druhé dítě.

Vše dopadlo na jedničku, žena šla domů v běžném propouštěcím termínu.

Další děti nebývají problém

Podobné zákroky jsou u nás stále poměrně unikátní, kromě ostravské „fakultky“ je provádějí ještě další tři nemocnice v České republice.

„V krajním případě musí porodník v takovýchto situacích přistoupit k operativnímu odstranění dělohy. V naší nemocnici ale můžeme poporodní krvácení zastavit pomocí tohoto výkonu a ženy ve většině případů mohou znovu otěhotnět,“ uzavřel Richard Špaček.