David si říkal na internetu Edita Jasnovidka Nováková, Edita Jasnovidka, kartářka Edita i jinak. „Nabízel pod těmito pseudonymy ezoterické služby, k nimž ovšem neměl patřičné živnostenské oprávnění,“ řekla žalobkyně Darina Čavojská.

Za výklad karet, věštění, ale i za takzvané »čištění duše« zaplatilo Kotlárovi během dvou let 112 lidí. Na účet mu postupně zaslali neuvěřitelných 1 767 208 korun! Ve stejné době „pumpnul“ spolu se svou povedenou famílií stát na dávkách o dalších 282 858 korun.

Video
délka: 02:01

Toto je jasnovidka Edita! V reálu David K. (23) z Ostravy… Karel Janeček, Blesk

Zneužil dávky

„Neoprávněně žádali o dávky hmotné nouze i dávky státní sociální podpory,“ uvedla žalobkyně. Ty nyní bude muset ale vrátit, jinak půjde do vězení. Ty zatím poctivě splácí…

Okresní soud v Ostravě udělil Kotlárovi za jeho kejkle s lidskou duší tříletý trest se čtyřletým podmíněným odkladem a zavázal jej náhradou škody Úřadu práce, odkud se mu podařilo neoprávněně vysávat sociální dávky. K rozsudku se David odmítl vyjádřit, i tak jej ale pokorně přijal.

Věštit umím

I když s trestem nakonec souhlasil, necítí se být až tak úplně vinen. „Jen jsem pomáhal lidem, kteří si o to řekli. Mám věštecké i léčivé schopnosti. Jen jsem k tomu neměl oprávnění,“ řekl Kotlár pro Blesk.cz

K neoprávněnému podnikání se přiznal už dřív na státním zastupitelství, které s ním uzavřelo před měsícem dohodu o vině a trestu, již nyní potvrdil i soud. „Peníze nikomu nevrátím, zasloužil jsem si je svými jasnovideckými schopnostmi,“ vzkázal všem svým internetovým klientům.

Jste prokletá, tvrdil

„Mojí manželce psala nějaká Edita Jasnovidka Nováková, že je prokletá. Že ji proklela nějaká černovlasá žena a pokud jí pošle 54 tisíc na účet, tak že jí toho prokletí zbaví. Byla dost neodbytná, manželku to vyděsilo. Pak paní vědma dala slevu,“ zní z jedné z internetových diskuzí.

Podobnou zkušenost má i další diskutující: „Napsala mi, že jsem prokletá, že má poselství od anděla, aby mi sdělila a varovala mě. Bylo mi to divné.“