Nervózně působil u soudu v Karviné Vlastimil (22), kterého obžaloba viní z otřesného útoku na čtyřměsíčního kojence. K tomu došlo předloni dva dny před Štědrým dnem na ubytovně v Karviné.

Matka s nejstarším dítětem (dnes 3 roky) šla nakoupit a syna nechala v péči svého přítele. To byla ale osudová chyba. Chlapeček začal plakat a to Vlastimila tak vytočilo, že se přestal ovládat.

Kojence topil

Podle žaloby pak v pokoji ubytovny nastalo pro čtyřměsíčního kojence peklo na zemi, které jen zázrakem přežil. „Nezletilého uchopil do rukou a veden snahou jej za každou cenu utišit, vystavil ho vodnímu prostředí, jeho tělíčkem v hněvu a zlosti mocně třásl. Znemožnil mu dýchání. Poškozený byl i silně podchlazený,“ konstatoval žalobce David Bartoš. Právě topení pod vodou a silný třes způsobily chlapci těžké a nevratné poškození mozku.

Vše bylo prý jinak

Drsný otec Vlastimil přiznává, že synovi ublížil a také toho podle svých slov lituje. Ovšem odlišně se vyjádřil k tomu, jak se z jeho syna stal invalida do konce života, který má poškozený mozek, téměř se nehýbe a i téměř po dvou letech je jeho zdravotní stav špatný.EMBED_OFF

„Nesouhlasím se žalobou. Bylo to jinak. Když ráno družka odešla nakoupit, zakouřil jsem si a pil kávu. Pak jsem větral. Lehl jsem si na válendu za synem, zdřímli jsme si, zřejmě jsem ho zalehl,“ prohlásil s cynickým klidem Vlastimil.

Vzbudil ho prý až pád plazmové televize, která se zřítila poté, co poryv větru rozrazil okenici. „Byla to rána. Podíval jsem se na syna. Byl modrý, nedýchal. Oči měl zavřené. Až tehdy jsem s ním zatřásl, jako že ho oživím. Chroptěl, nepomáhalo to,“ popisoval soudu a dodal: „Chodíval jsem do tří prací, byl jsem unavený. Já si potřeboval odpočinout.“

Mají tři děti

S partnerkou Ester (21) spolu byli pět let. Krátce po činu vzala policie Vlastimila do vazby. Po propuštění si s Ester pořídili třetí dítě (dnes 10 měsíců). Partnerka mu totiž věřila, že je nevinný a nejstaršímu potomkovi vědomě neublížil. „Vyčítal jsem si toho kluka. Řezal jsem se, pokoušel jsem se o sebevraždu. Tak mě dali zase do vazby. Tchyně o mně vykládá, že jsem vrah,“ dodal Vlastimil.

U soudu byla i matka dětí. „V nevinu svého teď už bývalého přítele nevěřím. Ublížil mu, ať už úmyslně, nebo ne. Kluk je doživotní mrzák,“ řekla Blesku maminka Ester.

Zkoumali to dva roky

K soudu se dostal případ po dvou letech zkoumání, co je přesnou příčinou chlapcova postižení. Bylo také nutné stanovit trestní sazbu, do níž odporný zločin podle stupně chlapcova postižení spadá. Vlastimilovi hrozí až 12 let vězení.