Olomoucký vrchní soud v úterý potvrdil trojici mladíků za úmyslné zapálení dřevěného kostela v Třinci-Gutech tresty ve výši 3,5, osm a devět let. Proti původnímu rozsudku se odvolali všichni tři obžalovaní i žalobce.

Nejnižší trest si odpyká mladík, který se činu dopustil těsně před dosažením plnoletosti. Oheň loni v létě způsobil škodu přesahující 20 milionů korun, historická škoda je však nevyčíslitelná.

Asi se zbláznil, řekl Janův otec

Nejvyšší – devítiletý trest – dostal za obecné ohrožení Jan Bortel, který zapálení kostela podle rozsudku vymyslel. Spekulovalo se, že to měla být pomsta bohu za jeho nevyléčitelnou nemoc, která z něho udělala invalidu. 

„Přidalo se i onemocnění srdce. Myslím si, že se z té nemoci zbláznil. Jinak tomu nerozumím, nemůžu spát a myslím na to doslova každou minutu,“ uvedl dříve Janův otec. Sám Honza v přípravném řízení měl říci, že se cítí jako přetopený kotel. „Jsem zajatcem ve svém těle, někdy se cítím jak přetopený kotel.“

Myslel, že je to hec

O rok méně si za pomoc k obecnému ohrožení odpyká Jakub Hurník, který své komplice na místo dovezl. Jakub tvrdí, že na místo kamarády jen odvezl jako protislužbu za dluh, který u nich měl. „Celou dobu jsem si myslel, že je to jen hec,“ měl uvést policii v přípravném řízení.

Původní sazba je v jejich případě osm až 15 let, podle vrchního soudu jsou tresty uložené na samé spodní hranici.

Třetímu nejmladšímu pachateli, který se k činu jako jediný plně doznal, hrozil jeden rok až pět let. Nakonec dostal 3,5 roku. „Tresty za daných okolností jsou adekvátní,“ řekl předseda senátu Jiří Zouhar.

Soudci uznali, že trestní sazba je v případu velice přísná. Poukázali ale na jeho okolnosti. „Došlo k fatálnímu následku. Z malicherných příčin byl zničen kostel, který zde stál 450 let, přečkal třicetiletou válku, obě světové války a z nějakého rozmaru obžalovaných lehl popelem,“ zdůraznil předseda senátu.

Oheň si natáčeli

Vzácný dřevěný kostel ze 16. století zapálili mladíci z Ostravska a Frýdecko-Místecka loni v srpnu. Bortel podle obžaloby zapálení kostela nějakou dobu plánoval. S Jakubem se domluvil, že mu bude k dispozici jako řidič, a s plánem uskutečnit žhářský útok pak seznámil svého tehdy sedmnáctiletého kamaráda.

Společně koupili benzin, který načerpali do čtyř plastových lahví. Nejmladší z nich poté tři lahve položil k zadní stěně kostela, benzin ze čtvrté rozlil na ně a kolem nich a škrtl zapalovačem. Jak kostel hoří, si natočili mobilním telefonem.

Národní kulturní památka

Kostel Božího Těla ze 16. století byl národní kulturní památkou. Požár způsobil na mobiliáři církevní památky škodu téměř 6,7 milionu korun. Škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů.

Na místě shořelého kostela vznikne věrná replika, její stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka. Náklady spojené s mobiliářem by měla hradit sbírka vyhlášená radnicí v Třinci, jehož jsou Guty místní částí. Hrubá stavba nového kostela by měla být hotova příští rok.

VIDEO: Na mši u shořelého kostela v Třinci-Gutech přišlo okolo 300 lidí.

Video
délka: 01:10.53

Na mši u shořelého kostela v Třinci-Gutech přišlo okolo 300 lidí.