„Celkem si obvinění v souvislosti s intoxikacemi syntetickými kanabinoidy vyslechlo 11 mužů. Dvanáctým podezřelým je nezletilý žák základní školy. Jeho trestní stíhání je nepřípustné,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná.

Byl to právě školák, který syntetickou látku poskytl chlapci (15), který pak po jejím užití skončil přiotrávený v nemocnici. Měl halucinace a upadl do bezvědomí.

Nově je ale z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obviněný devatenáctiletý muž. I on svému známému nebezpečnou látku poskytl. Také v tomto případě uživatel drogy skončil v nemocnici.

Obvinění jsou ve věku od 17 do 47 let. Převážné většině z nich hrozí pětileté vězení. Až na 18 let ale může být odsouzen šestatřicetiletý muž. Jde o bezdomovce, jenž drogu konzumoval s dvaatřicetiletým mužem, který po jejím požití zemřel.

Druhý z bezdomovců byl nejprve hospitalizován, protože měl rovněž zdravotní problémy. Minulý pátek ho Okresní soud v Ostravě poslal do vazby. Kromě bezdomovce po požití drogy zemřel i pětačtyřicetiletý muž na Opavsku. Policie na něj přišla při dohledávání podezřelých případů úmrtí, které by s kauzou mohly souviset.

Nebezpečná droga může vypadat jako sušená rostlinná hmota podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. Substance se ale mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy jako metamfetamin či extáze.

Výrazné zdravotní problémy způsobuje především v kombinaci s alkoholem. Mezi narkomany ji přinesla bezdomovkyně, která policii uvedla, že ji našla v popelnici. Policie po dalších – až šesti tisících – dávkách drogy pátrá.

VIDEO: Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel hovoří o nebezpečné droze, která se objevila v ulicích Ostravy.

Video
délka: 04:43.22

Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel hovoří o nebezpečné droze, která se objevila v ulicích Ostravy. Karel Janeček