Budova rozhlasu nebyla vybrána náhodně, písničkář zde v 60. letech minulého století působil. „Natočil zde písně svého debutového alba Bratříčku, zavírej vrátka,“ řekl Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART.

Sochu se tam jako symbol svobody slova a demokracie rozhodli umístit studenti. Na svůj projekt získali dotaci z programu města Ostravy zaměřeného na úpravu veřejných prostor.

Slavnostního odhalení se účastnila zhruba stovka lidí, mezi nimi byl i Krylův bratr Jan.

Karel Kryl svým osobním příkladem a písňovou tvorbou ovlivnil několik generací a má nám stále co říci, i po 24 letech od své smrti,“ řekl Jaroslav Prokop, ředitel umělecké školy AVE ART.

Video
délka: 00:28.71
Video se připravuje ...

Slavnostní odhalení Karla Kryla Blesk.cz/Karel Dostál

Autorem díla je sochař David Moješčík. Loni v předvečer Štědrého dne byla na Jiráskově náměstí v centru Ostravy odhalena i jeho bronzová socha ztvárňující hudebního skladatele Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí. V současnosti například pracuje i na soše Věry Špinarové. 

V novém dotačním programu Ostravy zaměřeném na úpravu veřejných prostor loni uspělo 11 z 16 projektů, na které město rozdělilo přes čtyři miliony korun. Do letošního druhého ročníku se přihlásilo 20 zájemců, město nakonec podpoří 14 projektů a mezi úspěšné zájemce rozdělí 3,1 milionu korun.

Fotogalerie
5 fotografií