Praxi chce v kraji ukončit jeden praktický lékař, tři lékaři pro děti a dorost a pak 17 lékařů z dalších oborů, převážně zubaři. „Tito lékaři ukončí svou praxi a zdravotnickou dokumentaci svých pacientů zašlou na krajský úřad. Pacienti by si měli najít nového lékaře. Ve chvíli, kdy ho budou mít, mohou si buďto přímo pacienti, nebo jejich lékař požádat na kraji o vydání dokumentace,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Jenže náhrada za doktory v kraji prý není… Podle Gebauera kraj nenese zodpovědnost za vytvoření náhrady za zrušené ordinace, protože za zajištění zdravotní péče jsou ze zákona zodpovědné zdravotní pojišťovny.

 

Důvodem ukončení praxe je eRecept. „Často se jedná hlavně o lékaře v důchodovém věku, které k uzavření jejich lékařských praxí přiměla také narůstající byrokracie spojená se zavedením elektronického receptu a elektronické evidence tržeb,“ potvrdil Gebauer.

Povinnost evidovat elektronicky každý vydaný recept pro lékaře platí od 1. ledna 2018. Pokud lékaři nebudou vydávat recepty elektronicky, hrozí jim pokuta až 20 milionů korun. Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, dosud byly dobrovolné. Povinnost měla být původně zavedena v roce 2015, ale byla už jednou odložena. Praktičtí lékaři už dříve avizovali, že kvůli narůstající byrokracii skončí ke konci roku v Česku až stovka lékařů. Ti mají povinnost ukončení praxe nahlásit krajským úřadům 60 dní předem.

VIDEO: Boj politiků o svobodu pacientů: Co vám lékař nesmí nadiktovat?

Video
délka: 07:37.94

Boj politiků o svobodu pacientů: Co vám lékař nesmí nadiktovat? Blesk Zprávy