Starosta obce Dívčí Hrad Jan Bezděk prodej zámku vítá. „Samotná obec ale nebude o koupi usilovat. Máme jiné investiční priority. Například opravy bytových domů, které jsme v roce 2014 koupili,“ řekl.

Podle něj je dobře, že stát prodejní cenu snížil. Obec je podle starosty připravena s novým majitelem spolupracovat. „Podpoříme opravy zámku i akce v něm konané dotacemi,“ řekl.

Stav památky, která je minimálně od roku 2010 nepřístupná, je podle něj špatný. „Zájemci o koupi jsou, se čtyřmi jsem jednal, se dvěma dalšími zájemci jsem si zámek prohlédl,“ řekl Bezděk.

Zámek Dívčí Hrad vznikl na místě hradu ze 13. století. Za druhé světové války byl při osvobozovacích akcích výrazně poškozen, shořely mu střechy, krovy a stropy nad druhým patrem. Opraven byl v 50. letech, kdy mu byly dostavěny i dvě věže.

Později se ze zámku stalo skladiště národního podniku Zdravotnické zásobování krizových stavů, který spadal pod ministerstvo zdravotnictví. V roce 2015 převzal budovy a okolní areál Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který se je už dvakrát pokusil prodat. Termín pro ukončení třetího kola je 12. července. Kromě zámku stát prodává parcely o celkové výměře kolem 6 000 metrů čtverečních.

VIDEO: Podívejte se na demontáž hodin z orloje v Praze.

Video
délka: 01:30.45

Po kalendáriu zůstala na stěně Staroměstské radnice díra. Daniel Vitouš