„Po mnoha letech úsilí se nám konečně podařilo získat prostředky na rekonstrukci této významné stavební památky. Opravou projde kaple i prostranství před hřbitovem,“ uvedl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO, 67).

Šibeniční termín

Město díky podobnému projektu ve slovenském Sládkovičovu (I tam postavila rodina Kuffnerova židovskou obřadní síň - pozn. red.) získalo dotaci z EU ve výši 11 milionů korun, tedy téměř polovinu z celkových 23 milionů potřebných na rekonstrukci. Má to ale háček. Opravy musí stihnout ještě letos.

„Termín je šibeniční, věříme ale, že ho stihneme. Místo má pro nás silnou atmosféru, “ netají se odhodláním místostarosta Jakub Matuška (38, Mladí a neklidní).

Vystavěna v novogotickém stylu

Obřadní síň nechal zbudovat židovský cukrovarník Hermann Kuffner, který starostoval Břeclavi v letech 1873 až 1899. Práci svěřil významnému rakouskému architektovi Franci Neumannovi (1844 – 1905), který ji vystavěl v novogotickém stylu, stejně jako radnice v Liberci a Frýdlantu. Neumann postavil například i hvězdárnu ve vídeňském Ottakringu.

Židovská obřadní síň sloužila svému účelu jen do 2. světové války. Po jejím ukončení byla používaná jako čalounický a drogistický sklad. V letech 1958 až 1987 byla památkově chráněna.

Poté byla kvůli špatnému stavu ze seznamu vyjmuta. Ze stavebního hlediska jde o cenný doklad funerální obřadní židovské architektury.

VIDEO: Kamery v Břeclavi radí řidičům, ukazují provoz na rušných místech města.

Fotogalerie
4 fotografie