„Šel jsem na operaci s tříselnou kýlou, a jelikož jsem už měl jednu operaci za sebou, očekával jsem pooperační bolesti. Lékaři mne sice upozornili, že díky nové metodě, se bolesti nemusím bát, ale dokud jsem si to nevyzkoušel, nebyl jsem si jistý,“ přiznal Josef Gabrhel (31), který si novou metodu vyzkoušel mezi prvními.

Utlumí bolest dříve, než vznikne

„Až do druhého dne jsem necítil vůbec nic. Pak jsem ucítil jen mírnou bolest, na kterou jsem si raději vzal prášek a to byly veškeré komplikace, které jsem měl,“ radoval se Gabrhel.

Video
Video se připravuje ...

Brněnská nemocnice SurGal Clinic představila unikátní metodu anestezie. Hynek Zdeněk

Metoda spočívá v tom, že pacient dostane nejprve klasicky anestetikum. Poté lékaři pomocí ultrazvuku a speciálních jehel vpraví do těla analgetika, která tělu brání ve vytvoření pooperačních bolestí.

Druhý den jde domů

„Úspěch zaznamenáváme v souvislosti s touto metodou především u plastických operací, například prsou a u abdominoplastik (odstranění převislé kůže s tukem – pozn. red.). Lze ji ale využít všude, kromě neurochirgie, “ uvedla ředitelka SurGal Clinic Jitka Smrčka.

Velkou výhodou kromě ztráty bolesti je i to, že lékaři do těla nevpravují zbytečně žádné opiáty. Pacient může i dřív jíst a pít, netrpí pooperační nevolností. Druhý den jde po zákroku zpravidla domů. Brněnská klinika je zatím první v republice, která dokáže takto utlumit bolest, pacient si hradí částku dva tisíce korun.