„Cena papíru se zvýšila až o 140 procent, ceny energií vzrostly o 370 procent,“ řekl výkonný ředitel Miroslav Konečný.

Papírny Brno, které pokrývají asi 80 procent trhu se školními sešity, zatím zvýšily ceny sešitů o 60 procent a to i přesto, že našly nové dodavatele.

„Vyplatila se nám loňská předvídavost, kdy se nám na podzim podařilo nakoupit polovinu papíru na výrobu sešitů za loňskou cenu. Hledali jsme také nové dodavatele papíru, protože naši dřívější dodavatelé jej neměli dostatek. Výsledkem je, že jsme od loňska zcela změnili všechny dodavatele," uvedl Konečný.

Trefa do černého ve Švédsku

Díky získání nových dodavatelů také vznikla nová řada sešitů nazvaná Ecology. „Hledali jsme papír s co nejnižší uhlíkovou stopou. Našli jsme výrobce ve Švédsku, který má vlastní les a dřevařskou výrobu. Štěpku pro výrobu papíru vyrábí z odpadu z pily. Firma navíc využívá uzavřený vodní cyklus, a tento papír je tak ekologičtější než papír recyklovaný," doplnil ředitel.

Video
délka: 00:22.40
Video se připravuje ...

Papírny Brno představily novou řada sešitů nazvaná Ecology Zdeněk Matyáš

Testy sešitů mnohé napoví

Výrobce sešity s ekologickým papírem otestoval. „Chtěli jsme poukázat na rozdíly mezi různými druhy papírů v sešitech a modelovat, jak píší nejmenší školní děti,“ řekla manažerka Petra Rohovská.

Prvňáci a druháci píší pomalu a na pero tlačí, tomu musí papír odpovídat. „Písmo se nesmí rozpíjet, propíjet se nebo prosvítat jednotlivými listy,“ upozornila Rohovská s tím, že papír v těchto sešitech je hladší, bělejší a má vyšší gramáž. Sešity pro starší žáky mají méně přísná kritéria a jsou přizpůsobeny pro propisky.

Hrozí další zdražování

Pro letošní vrchol sezony, tedy začátek školního roku, už Papírny Brno většinu zboží expedovaly. Je ale pravděpodobné, že v příštím roce budou muset sešity znovu zdražit.

„Výzvou jsou nyní rostoucí ceny energií. Budeme jim čelit výměnou veškerých svítidel za ty s LED technologií, které mají výrazně nižší spotřebu, a také vybudováním vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše naší výrobní haly," doplnil Konečný.

Ceny pro školní rok 2022/2023

* školní sešit A4 (20 listů): 7,90 Kč

* penál třípatrový: 399 Kč

* popisovače 12 ks : 29,90 Kč

* sada pravítek: 39,90 Kč

* obal A5: 11,90 Kč

* vodové barvy: 32,90 Kč

* batoh pro 1. třídu: 1500 – 3400 Kč

* batoh pro 2. stupeň: 1400 – 3500 Kč

* cvičky: 170 – 300 Kč

* láhev na pití: 60 – 280 Kč

Fotogalerie
16 fotografií