Obrovské množství leklých ryb se objevilo v Bulharech, kde s odklízením začali rybáři, a následně také v Břeclavi, kde se zapojili hasiči. Ti už ve středu vylovili asi 250 kilogramů leklých ryb.

„Budou to desítky tun ryb. Ryby jsou ale i na dně a musíme počkat, až vše vyplave. Budeme to dělat minimálně týden,“ uvedla mluvčí Břeclavi Jana Pelcová. Kolem břehů se navíc šíří nesnesitelný zápach.

Sinice "žerou" kyslík

Podle starosty Bulhar Jiřího Osičky jsou mezi uhynulými rybami kapři, candáti, sumci, amuři, tolstolobici nebo cejni. Příčinou úhynu ryb je kyslíkový deficit kvůli přemnožení sinic, které v noci spotřebovávají kyslík.

„Sinice mají příznivé podmínky pro rozmnožení kvůli horkému počasí, nízkým průtokům a živinám. Hlavní živinou je fosfor, který se dostává do řek nejčastěji proto, že čistírny nedostatečně fosfor odstraňují při čištění,“ řekl mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelař.

Velký úhyn ryb v kraji zaznamenali v roce 2018 rybáři na rybníku Nesyt na Hodonínsku. Vlivem sucha a poklesu vody tam tehdy uhynula většina z bezmála 150 tisíc nasazených ryb. Rybářství Hodonín tehdy posbíralo přes 100 tun uhynulých ryb, škoda byla v milionech korun.

VIDEO: Čištění brněnské přehrady bude ročně stát 15 milionů korun.

Video
Video se připravuje ...

Čištění brněnské přehrady bude ročně stát 15 milionů korun. Markéta Malá

Fotogalerie
14 fotografií