„Když začala válka, narukoval můj muž do armády. Já se vydala s naší Polinou (1) přes Polsko do České republiky. Manžel je moc rád, že jsme v bezpečí,“ řekla učitelka angličtiny Yevheniia (29) z Ternivky. Společně s dalšími Ukrajinkami založila restauraci.

Pracuje v ní i Diana (25). „Dřív jsme se neznaly. Seznámily jsme se až tady. Je tady krásně, moc se nám tady líbí. Chceme nyní lidem nabídnout naši kuchyni,“ vysvětlila založení restaurace uprchlice z Charkova.
Video
délka: 00:26.15
Video se připravuje ...

Ve Vranově nad Dyjí zahájila provoz ukrajinská restarace. Hynek Zdeněk

V ní pracují většinou mladé ženy a slečny. Výjimkou je Vlad (16), který uprchl s mámou Julií (34) a invalidním bratrem Arťomem (6) ze Sumské oblasti.

Usadit se nechtějí

Přestože Ukrajinky svou restauraci teprve rozjíždějí, neplánují se většinou v České republice usadit natrvalo. „Moc děkujeme za vše, doma ale máme své blízké a moc se nám po nich stýská,“ vysvětlila Yevheniia.

Provozním restaurace je Tom Miška (34). Ten celkově poskytl pomoc více než 70 ukrajinským uprchlíkům. Kromě žen se jedná o děti. V restauraci pracuje 24 Ukrajinců. Všechny ženy a dívky, které nastoupily do restaurace, mají podle něj viditelnou chuť pracovat.

Pomoc Ukrajincům

Ubytováváte doma uprchlíky nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psané lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

23:28
1. 7. 2022

Děkujeme, že jste i dnes sledovali naše zpravodajství týkající se ruské invaze na Ukrajinu. O aktuálním dění v okupované zemi vás budeme informovat zase od zítřejšího rána. Prozatím přejeme za celou redakci Blesk Zpráv dobrou noc. 

23:23
1. 7. 2022

Ukrajinské státní společnosti Enerhoatom se po dvou dnech podařilo obnovit spojení mezi systémy v Záporožské jaderné elektrárně a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na Enerhoatom o tom informovala agentura Reuters. Největší ukrajinskou jadernou elektrárnu během své invaze na Ukrajinu 4. března obsadily ruské jednotky.

22:53
1. 7. 2022

Ukrajinský server TV Nexta sdílel vzpomínku na zesnulou Naděždu a jejího syna Dima (12), kteří byli zabiti při útoku na Oděsu. Server také upozorňuje, že vedle dvou zmíněných obětí dnes bylo zabito dalších 19 lidí. 

Kompletní online

Fotogalerie
131 fotografií