V poslední době ubývá lidí, kteří se včelařství věnují. Převážně se jedná o zálibu důchodců, kteří neví, komu předat svoje znalosti. „Tímto projektem bych chtěla zvýšit povědomí o problematice chovu včel a jejich významu pro člověka a životní prostředí,“ tvrdí Brňačka Petra Ventrubová, jejíž nápad měl velkou podporu. Získal více než tři tisíce hlasů.

Čtyři desítky domečků

S domečky pro včely se setkáte v centru Brna, konkrétně v parku Lužánky, Tyršově sadu a pod hradem Špilberk. Včelí úly se umístí také v Králově Poli a v Medlánkách.

V rámci projektu vznikne několik studií, pořídí a rozmístí se přes deset včelstev a téměř čtyři desítky domečků pro včely samotářky a čmeláky,“ vysvětlil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Video
délka: 00:09.91
Video se připravuje ...

Další brněnská kuriozita: Mája a Vilík budou poletovat v centru města pod hradem Špilberk. Markéta Malá

Součástí projektu jsou i další aktivity – publikování knih a propagačních materiálů, pořádání přednášek, ale i zábavných setkání pro děti i dospělé, kde se dozví více o včelařství a jeho přínosu.

Pítko pro včely

Na rozmnožování včel má špatný vliv chemický postřik, sucho a také nedostatek tzv. pylodárných rosllin. Proto se ve městě Brně budou tyto květiny v rámci projektu vysazovat.

O vodu nebudou mít čmeláci a včelky nouzi, občerství se díky novému hmyzímu pítku. Celková odhadovaná cena činí 2,3 milionu korun a projekt má být dokončen za rok.