„Teď už musí reagovat vláda. Problém, který eskaluje, přesahuje hranice našeho kraje,“ zdůraznil hejtman. Krajský úřad s okamžitou platností zrušil veškeré své akce, posílá lidi na home office a zrušil také veškeré zahraniční cesty jak politiků, tak úředníků.

Hejtman: Zrušte covid akce

„Zrušte covid párty, kde se potkávají lidé, aby se přirozeně mezi sebou nakazili a získali přirozenou imunitu. Na jipkách už končí i mladé ročníky. Někteří se už do života nevrátí,“ zmínil Grolich.

Video
Video se připravuje ...

Hejtman Jan Grolich oznámil převoz 19 covid pacientů z Brna do Prahy Zdeněk Matyáš

Podle krajských politiků se nabízí také důslednější vymáhání dodržování stávajících pravidel. „To ale naráží na omezenou kapacitu pověřených orgánů toto provádět,“ řekl profesor Vladmír Šrámek, krajský koordinátor zdravotní covidové péče.

Nutnost omezit sociální kontakty

Tvrdý lockdown, tak jak jej nyní vyhlásilo Slovensko, podle Šrámka není potřeba. „Města ale musí jasně vědět, zda mají organizovat rozsvěcení vánočních trhů nebo adventní trhy. V kraji je nejvíce nakažených pacientů, a to nad 900. Prakticky všechna zdravotnická zařízení v kraji se dostávají na strop svých možností," upozornil Šrámek.

Dva pacienti na umělé plicní ventilaci převážení do Prahy jsou od svaté Anny, dva z Brna-Bohunic. Dalších patnáct covidových pacientů je z Bohunic. Převoz aktuálně domlouvá hejtmanství s Armádou ČR, uskuteční se během čtvrtka.

Fotogalerie
7 fotografií