Ve středu dosáhla podle Povodí Moravy nejvyššího povodňového stavu, ohrožení, Bečva v Teplicích nad Bečvou, Moštěnka v Prusech, Třebůvka v Hraničkách, Bělá na přítoku do Boskovic a Velička ve Strážnici.

Takto vypadala sitiace ve Veselí nad Moravou ve čtvrtek 15. října 2020 před polednem.

Video
délka: 01:33.33

Řeka Morava začala klesat Hynek Zdeněk, blesk.czPrudce stoupá průtok vody v řekách a říčkách.
V řece Moravě stoupl objem vody přibližně na devítinásobek toho, co v ní teklo ještě v úterý ráno (ve Strážnici ze 66 m3/s na 590 m3/s.). Kritická je situace ve Velké nad Veličkou, kde stoupl průtok Veličky ze 70 litrů/s až na 23 200 l/s, tedy více než 330 krát!

Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla třetího stupně v noci. Hladina je na úrovni zhruba 315 cm, stupeň ohrožení se vyhlašuje při 310 cm. Stejný stupeň platí i na Bělé na přehradě v Boskovicích.

„Druhý stupeň povodňové aktivity má Morava ve Spytihněvi i ve Strážnici, Bečva v Dluhonicích, Olšava v Uherském Brodě, Svratka v Borovnici a Dalečíně, Třebůvka v Lošticích a Mezihoří. Vylitím hrozí rovněž  Bystřička, Luhačovický potok, Úsobrnský potok a Křetínka,“ vypočítal mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Řeka Morava v Uherském Hradišti během středečního dopoledne zaplavila přístaviště, vstup je tam zakázaný. Menší rozliv mimo koryto je u Baťova kanálu. Vodohospodáři situaci monitorují, pro úsek od Spytihněvi k Uherskému Hradišti platí 2. stupeň povodňové aktivity (pohotovost).

Začalo i sněžit!

K vydatnému dešti a záplavám se na Moravském Slovácku přidal ve středu i sníh. Zasypal vrchol Velké Javoriny, největšího kopce na rozhraní jižní Moravy a Slovenska. U Holubyho chaty, ve výšce 970 metrů nad mořem, je přitom sněhová nadílka uprostřed října unikátním jevem. Slovácko je totiž nejteplejší oblastí České republiky.

Hned dvě známé jeskyně v Moravském krasu – Sloupsko-šošůvské a Punkevní – vzala útokem velká voda. U prvně jmenované je pachatelem rozvodněný Sloupský potok. „V roce 2006 zaplavil i pokladny. Teď máme o 40 čísel míň, ale pořád prší,“ povzdychl si Jiří Hebelka, vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu.

Parkoviště před vstupem do jeskyní se změnilo v jednu velkou lagunu. V místech, kde ještě nedávno odpočívali turisté, trčí jako ostrůvky ve vodní ploše lavičky. „Pomáhají nám hasiči, obkládají pokladny pytli s pískem. Nezbývá, než čekat, co bude,“ shrnul Hebelka.

Půda je nasycená

V Ludkovicích na Zlínsku spadlo za den 60 mm srážek, V Luhačovicích 53 mm. „Vzhledem k velkému nasycení půdy v celém povodí Moravy rychle a prudce stoupaly nebo stoupají hladiny řek a potoků,“ podotkl Chmelař.

V Hranicích, Lipníku, Přerově, Moravské Třebové a dalších obcích svolali starostové krizové štáby.

Povodně hrozí na celé Moravě, déšť totiž neustává. „Očekáváme nárůst hladin i dosažení nejvyšších povodňových stavů na řadě míst,“ upozornil mluvčí Povodí Moravy. Vodohospodáři napouštějí všechny přehrady, aby povodňovou vlnu co nejvíce brzdili.

Fotogalerie
52 fotografií