Bývalý politik předstoupil v pondělí před soudkyni Jaroslavu Bartošovou, která mu prodloužila vazbu až do zářijového procesu.

„Jednotlivé články organizované zločinecké skupiny měly jasně definováno své postavení v systému. Komunikace mezi nimi probíhala přes utajené aplikace,“ stojí v usnesení kriminalistů.

Podle detektivů od roku 2014 přeposlal Švachula na účet své mámy 22 milionů korun. V okamžiku obstavení politikova majetku na něm zbylo „pouze“ 13 milionů.

Firmy neví, kde jsou jejich miliony

Z usnesení vrchních žalobců vyplývá, že Švachula ovlivnil zakázky za 180 milionů korun! Přes 17 milionů si měli spiklenci rozdělit na úplatcích. Samotnému bossu Švachulovi údajně připadlo 8,8 milionu.

Video
délka: 00:12.00

Eskorta přivádí bývalého místostarostu Brna-střed Jiřího Švachulu (ANO) k brněnskému soudu k vazebnímu zasedání. Je obviněn z korupce. Jiří Nováček

Cinknuté zakázky za 116 milionů se týkaly radnice Brna-střed. Správa nemovitostí Brna-střed zadala podezřelé tendry za 26 milionů a Technické sítě Brno, kde sedí v dozorčí radě politici napříč spektrem, neumí vysvětlit, kam se podělo 38 milionů.

Boss Švachula poslal ze svého účtu 447 000 korun i firmě šéfa brněnského ANO Pavlu Dvořákovi. Ten po provalení kauzy ihned rezignoval. Za co nebo na co peníze byly, odmítl sdělit.

Jak to fungovalo?

Domluvená skupina firem se u tendrů Brna-střed střídala. Jednou je firma vyhrála, jindy dělala nastrčené křoví pro ostatní mafiány tak, aby zakázka vypadala jako férová a transparentní. Švachulovu gangu pak vítězné firmy odváděly všimné.

Fotogalerie
9 fotografií