Půjčené peníze by měly směřovat na investice, nikoliv na provoz. Brno si plánovalo vzít letos úvěr na investice už dříve bez ohledu na pandemii, na letošní rok má schválený rozpočet s příjmy 14,1 miliardy a výdaji 16 miliard korun.

Pro úvěr zvedlo ruku 30 zastupitelů, nikdo nebyl proti a zdrželo se deset opozičních zastupitelů z řad ANO a SPD. Materiál schválený zastupitelstvem je vytvořený tak, aby město mohlo v případě potřeby čerpat úvěr už v létě. O půjčce jedná s Českou spořitelnou a Komerční bankou, od každé by mělo dostat půl miliardy korun.

Budou se hledat úspory

„Město bude hledat úspory ve všech oblastech, nechceme ale škrtat v investicích,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.  Přesto by některé mohly být v ohrožení. Příkladem je stavba atletické haly za 900 milionů korun u univerzitního kampusu.

Podle Vaňkové a jejího náměstka Roberta Kerndla (ODS) je sice dohoda s krajem na podílu ve výši 100 milionů a s Národní sportovní agenturou ve výši 150 milionů, ale zhruba 700 milionů je pro město příliš. Vaňková by stavbu haly přivítala, podle ní by se ale musel více podílet stát.

Brno očekává propad příjmů 1,8 miliardy korun. V částce je zahrnutý i půlmiliardový podíl města na kompenzacích OSVČ. Stát řeší, jak obcím tento výpadek nahradit. Zvažuje se poskytnutí 1200 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek příjmů.