V loňském roce jsme zaznamenali rekordní počet téměř 104 tisíc výjezdů, při kterých naše sanitky najezdily 2,8 milionu kilometrů. Snažíme se je měnit po najetí 350 až 400 tisíc kilometrů, neboť i přes veškerou údržbu dochází k jejich opotřebování,“ uvedla ředitelka Jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

O tom, jak zkušení řidiči u jihomoravské záchranky jezdí, svědčí fakt, že i při tak vysokém nasazení vozů se sanitky loni staly jen ve 39 případech účastníkem dopravní nehody.

Video
délka: 00:57

Jihomoravská záchranka má osm nových nejmodernějších sanitek. Hynek Zdeněk, blesk.cz

Nemocnice na kolech

„Na záchrance pracuji už od roku 1986 a je až neuvěřitelné, jakou proměnou od té doby náš vozový park prošel. Výjezdů je nyní tolik, že ve vozech často trávíme i 95 % pracovní doby. O to víc dokážu ocenit, v jakém prostředí nyní pracujeme,“ uvedl řidič Jiří Pachl.

Nové vozy mají i nejmodernější lékařské vybavení na trhu. „Je to v podstatě taková malá nemocnice. Mozkem sanitky je defibrilátor, který sám hlídá resuscitaci. Hlásí nám například čas, kdy máme kontrolovat rytmus. To je obrovská výhoda. Stejně tak je skvělé, že zde vzniká v elektronické podobě dokumentace, navíc ji můžeme i vytisknout,“ vysvětlila Romana Pochylá, hlavní sestra jihomoravské záchranky.

Sanitka za tři miliony

Sanitky stály 22,5 milionu korun a pro záchranku je nakoupil Jihomoravský kraj. „Celkem má jihomoravská záchranka 77 vozidel, 55 je ve službě, 22 záložních. Ty jsou určeny pro případ poruch či z jiných důvodů,“ vysvětlila mluvčí záchranky Michaela Bothová.