V prvním kole zvítězil návrh Brno – Šalingrad před Praha – venkov a staronovým názvem Brno – Hlavní nádraží. Do hlasování se zapojilo 6 428 lidí,“ uvedl Filip Poňuchálek, mluvčí brněnského magistrátu k hlasování, které probíhalo celé září.

Primátora Brna Petra Vokřála (54, ANO) finální návrhy potěšily. „V top desítce máme prvky hantecu (brněnské nářečí – pozn. red.), tradiční rivality mezi Brnem a Prahou, odkaz historických osobností, ale i ryze humorné návrhy,“ vysvětlil primátor.

Kromě již zmíněné trojice návrhů do finále postoupily: Nádraží Járy Cimrmana, Vídeň – sever, Brněnské Nádraží Franty Kocourka, Brno – Nádr McNádrface, Nádraží A. B. Svojsíka, Šalingrad – Brno a Ždanovo nádraží, přičemž například poslední z názvů odkazuje na stalinistického politruka, který stál za rozpoutáním války mezi Sovětským svazem a Finskem v roce 1939. Sovětský svaz byl za to vyloučen ze Společnosti národů.

Jede se od začátku

Do finálního hlasování, které začíná s vynulovaným stavem, mohou nyní zasáhnout výhradně jen obyvatelé Brna. Čas na to mají do 29. října. Hlasovací lístek si mohou vyzvednout na podatelně brněnského magistrátu, nebo mohou hlasovat elektronicky ZDE  Ti ovšem nejdřív musí splnit podmínku, že svou totožnost ověří na portálu ZDE Platí, že každý obyvatel města má jeden hlas.

VIDEO: Brno se dlouho rozhodovalo, kde bude stát jeho hlavní železniční stanice. V úvahu připadaly dvě varianty, nakonec vyhrála ta u řeky.

Video
délka: 00:39.98
Video se připravuje ...

Brno stále neví, kde bude mít nádraží Youtube / Statutární město Brno