Radim Jančura vyplacení výživného striktně odmítá. „Oba jsme v nejlepším věku a profesně na výši. Jsme zdraví a jsme oba schopni generovat nadstandardní příjmy. Manželka nemá právo na žádné výživné. Její životní úroveň byla stejná jak před rozvodem, tak po něm,“ prohlásil. Připustil, že jeho „ex“ má každopádně právo na majetkové vyrovnání. Ukazuje se, že manželství Jančurových bylo zřejmě více než vztahem „byznys partnerstvím“.

Blesk: Pane Jančuro, co je předmětem soudního sporu mezi vámi a bývalou manželkou Markétou?

Radim Jančura: „My máme spory dva. Soud o společné jmění manželů, jak už to po rozvodu bývá, se bude teprve řešit. Druhý je tento, právě probíhající, o výživné manželky.“

Blesk: Za jakou dobu žádá vaše bývalá žena pro sebe výživné?

R. J.: „V době od odchodu ze společné domácnosti, která však žádná nikdy ve skutečnosti nebyla, až do rozvodu.“

Blesk: U soudu jste odmítl jakékoliv výživné bývalé ženě platit. Proč?

R. J.: „Manželé ve společné domácnosti využívají svých dvou příjmů. Vycházíme z nového občanského zákoníku, který ale zatím nemá za sebou moc soudních rozhodnutí. Náš případ přitom může být velmi zajímavou judikaturou. Je totiž velmi mezní.“

Blesk: V čem?

R. J.: „Bývalá manželka nebyla ve společné domácnosti. Nestarala se o dítě. Oba dva jsme byli pracující a vydělávali jsme. Příjem každého z nás byl řádově 160 až 180 000 korun měsíčně. Když se pak vztah rozbil, jeden z manželů přišel o práci. A začal si cestovat na celé měsíce po dovolených, které si platil ze svých velkých úspor. Očekával totiž, že běžné náklady zaplatí ten druhý z manželů. Ten hloupý a zodpovědný, který do práce chodí.“

Blesk: V čem je ale ten zásadní problém?

R. J.: „Je obecně jedno, kdo je muž nebo žena. Je i jedno, kolik kdo vydělává. Stačí, že jeden z nich si po rozchodu tu práci nehledá a začíná žít luxusní život na dovolených z úspor a čeká, že ten druhý zaplatí ty náklady. To je velmi důležité v jakémkoliv sporu. Když se partneři rozcházejí a nemají dítě nebo starost o domácnost, tak mohou mít najednou stejný problém. Ten druhý se může tomu prvnímu mstít a čekat, že vše dostane zpátky.“

Blesk: Sdíleli jste během manželství společnou domácnost?

R. J.: Ne. My jsme spolu dokonce nikdy nežili. Ani před rozchodem, ani po něm jsme nesdíleli společnou domácnost. Ale prostě tak to bylo. Detaily, proč tomu tak bylo, říkat nebudu. Prostě jsme spolu nežili. A tím rozchodem se vlastně nic nezměnilo.“

Advokát Jančurové: Sliby místo činů

Advokát Markéty Jančurové Zdeněk Joukl (37) je z nedohody exmanželů rozmrzelý. „Nechápeme jednu věc. Jak pan inženýr Jančura může investorům slibovat zářnou budoucnost a zářné zisky a výnosy, když není ani schopen dodržet závazky vůči bývalé manželce, které jsou písemně potvrzeny,“ řekl na adresu protistrany Joukl.

Kdo je Radim Jančura

Ostravský rodák Radim Jančura (47) je podnikatel a manažer, známý především jako zakladatel a vlastník společností Student Agency a RegioJet. Je členem správní rady Nadačního fondu pro boj proti korupci a financuje nadační fond Stínové Ředitelství silnic a dálnic.

Vystudoval elektrotechniku na VUT v Brně. Založil, vlastní a řídí společnost Student Agency, která provozuje „žluté“ autobusy, prodává letenky a konkuruje Českým drahám společností RegioJet. Je vlastníkem společnosti DPL Real, které patří brněnský Dům pánů z Lipé na náměstí Svobody. V roce 2005 byl zvolen českým Podnikatelem roku. Bydlí v Bílovicích nad Svitavou.